Allergizáló gyógynövények

Megosztás:

A növények gyógyászati alkalmazása egyidős az emberiséggel. A gyógyhatások mellett azonban sok esetben mellékhatásokkal, kölcsönhatásokkal is számolni kell.

Egyes becslések szerint a fejlett országok lakosságának közel 25%-a szenved valamilyen allergiában, amely egyfajta túlérzékenységi reakció, melynek oka a szervezet nem megfelelő immunválasza. Allergia esetén az immunrendszer olyan anyagokkal szemben is védekezik, melyek ellen erre nem lenne szükség.

Allergiát kiváltó anyagok lehetnek például a pollenek, vegyi anyagok, állati szőr, poratka, gombák, tojás, diófélék, halak, kagylók és tej. Az allergia többféle mechanizmussal is kialakulhat, és az érintett egyének különböző allergiás tüneteket mutatnak, amelyek az enyhétől (rhinitis) a szélsőségesig (anafilaxia) terjednek. Az allergiás betegségek kezelésének legfontosabb eleme az allergiát kiváltó allergén azonosítása.

Pollenek

Számos gyógynövény pollenje allergizál, ami a virágzásuk alatt intenzív.

  • a fenyőfélék: március-augusztus
  • a fűzfa: március-június
  • a hárs: március-április
  • a vadgesztenye: április-május
  • a pillangósvirágúak (Fabaceae): május-augusztus
  • az ernyősvirágzatúak (Apiaceae): május-augusztus
  • a bodza május-július
  • az útifűfélék (Plantago fajok): május-szeptember

A „legnagyobb ellenség”, a parlagfű

A parlagfűallergia sok százezer ember életét nehezíti meg Magyarországon is. A kínzó tüneteket a parlagfű pollenjei okozzák, leginkább augusztustól szeptemberig. A parlagfű gyomnövény, mely ellen a legjobb védekezési módszer a növény teljes kiirtása. Veszélyes tévhit, hogy a parlagfűből készült házi készítmények alkalmasak lehetnek a parlagfűallergia kezelésére. Ezen termékek amellett, hogy maguk is allergiát válthatnak ki, állatkísérletek alapján, melyekben a parlagfű agy- és vesekárosítónak bizonyult, potenciális kockázatot is jelentenek. A parlagfű speciális módon, immunterápia részeként használható az allergia kezelésére, melynek során a növény pollenjéből egy speciális kivonatot készítenek, amelyet aztán tabletta vagy cseppek formájában egy bizonyos mennyiségben, meghatározott időn át adagolnak a betegnek annak érdekében, hogy a tünetei végleg megszűnjenek. Az immunrendszer ilyen módú áthangolásához azonban orvosi felügyeletre van szükség.

Nincs csodaszer

Számos helyen olvashatunk természetes megoldásokról allergia kezelésére. Ezek nagyrésze azonban túlzás és egy-egy valós hatás eltúlzásából vagy elferdítéséből alakult ki. Találkozhatunk például csalánalapú tisztítókúrával, útifű alapú allergiaellenes teakeverékkel, vagy immunrendszer újrahangoló csipkebogyó és kasvirág készítményekkel, ezek hatásossága azonban nem igazolható sem az allergia megelőzésére, sem annak enyhítésére.

Megoldási lehetőségek gyógynövényallergiára

Az allergia kezelése során az első lépés az allergénnel való kontakt csökkentése vagy minimálisra mérséklése.

Gyógynövények pollenjei ellen:

  • Takarítsunk gyakrabban, portalanítsunk rendszeresen!
    • Szellőztessünk röviden!
    • Mossuk gyakrabban a hajunkat, ruháinkat.
    • Tartózkodjunk a szabadtéri aktivitásoktól!

Kerüljük az allergiát kiváltó növény készítményeit, lehetőség szerint külsőleg és belsőleg se használjunk olyan készítményt, amely allergiát kiváltó anyagot, növényt tartalmaz. A kialakult allergiás tünetek kezelésére alkalmazzunk antihisztamin-terápitát. Súlyos és/vagy nem szűnő panaszok esetén irányítsuk orvoshoz a beteget.

Forrás: Dr. Tóth Barbara – SZTE Klinikai Gyógyszerészeti Intézet

Megosztás:

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük