Hankó Balázs: A fiatalok mellett az idősek is a nemzet motorjai

Megosztás:

2010 óta családbarát kormányzás van Magyarországon, és amikor mi a családról beszélünk, akkor számunkra természetes, hogy a családba a gyerekek és szülők mellett a nagyszülőket és dédszülőket is beleértjük - mondta Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter. Az általa vezetett minisztérium széleskörű feladatokat lát el, amelyek nemcsak a magyar kultúra és innováció megerősítésére, hanem a felsőoktatásra, szakképzésre, családügyre és azon belül az idősügyre is kiterjednek.

Az ön feladatai közé tartozik a magyar családpolitika, családügy támogatása is. Hogyan lehet tovább erősíteni a magyar családok szerepét a társadalomban és a gazdaságban?

A kormány széles körű és egymásra épülő családtámogatási programokat indított el.  Ezek a programok fiatalok életkezdését, a családalapítást és a generációk együttélésének megkönnyítését segítik elő. Az önálló, egzisztenciájuk megteremtéséért dolgozó fiataloknak 25 év alatt nem kell jövedelemadót fizetniük.  A családalapítást olyan kedvezményekkel támogatjuk, mint a Babaváró hitel, a CSED, a CSOK, a CSOK Plusz és a Falusi CSOK. Ezek a programok reményeink szerint nemcsak a fiatalabb generációk életkörülményeit javítják, hanem a nagyszülők szerepét is erősítik a családokban. Gondoljunk például a CSOK-ra, amely elősegíti, hogy több generáció élhessen együtt vagy közel egymáshoz, megkönnyítve az idősek és a fiatalok közötti kapcsolat fenntartását. A nagyszülők gyakran aktívan részt vesznek a gyermeknevelésben, ami a családi összetartás és a generációk közötti kapcsolat erősítését szolgálja. Ezért is vezettük be a Nagyszülői GYED-et, hogy egyszerre támogassuk a munka és a család egyensúlyát, segítsük a generációk közötti együttműködést és tapasztalatcserét.

A miniszterségem ideje alatt a családok területén két intézkedés is született, az egyik a speciális adózók esetében a CSOK Pluszhoz, a Babaváróhoz, és a Falusi CSOK-hoz való hozzáférés könnyítése, a másik a babaváró támogatás határidejének meghosszabbítása két évvel azon családok esetében, amelyek ezt 2019 nyarát követő két évben vették fel. Eddig is sikeres volt a Babaváró, hiszen a támogatásnak köszönhetően 150 ezer családban 210 ezer gyermek született meg, és ezzel a határidő módosítással reményeink szerint további gyermekek születésének örülhetnek a szülők és a nagyszülők. Fontosnak tartom, hogy a családok ne csak anyagi támogatást kapjanak, hanem kulturális és közösségi lehetőségeket is, élményeket, amelyek elősegíthetik a generációk közötti párbeszéd kiteljesedését.

Hogyan kapcsolódik az idősek támogatása a családpolitikához?

Az idősügy kiemelten fontos terület a családpolitikán belül. Hálásak vagyunk a nagyszüleink, dédszüleink tapasztalatáért, gondoskodásáért, optimizmusáért, nélkülük nem tartana itt az ország. Azért dolgozunk, hogy időskorukban is megkapják azt a megbecsülést, amelyet országépítő munkájukért megérdemelnek.
2010-ben a kormány szövetséget kötött a nyugdíjasokkal, hogy megőrzi a nyugdíjak értékét. Ezt az ígéretét a kormány betartja. A nyugdíjak rendszeres emelésével biztosítja, hogy azok megtartsák vásárlóerejüket. Így volt ez az elmúlt években, a járvány és most, a háború éveiben is… És így lesz ez a jövőben is. Az idősek megbecsülése érzelmi kérdés, hiszen felhalmozott tapasztalatuk és jövőbe vetett hitük nélkül a ma eredményei és a holnap sikerei aligha valósultak és valósulnának meg.
Ezt a hitvallást bizonyítja a gyakorlatban a „Nők 40” kedvezményes nyugdíj program. A program a nők családi szerepvállalását, a generációk közötti munkamegosztást segíti, különösen a nagymamák számára teremt lehetőséget, hogy aktívan részt vegyenek unokáik életében és nevelésében, ezzel támogatva a kisgyermekes édesanyák munkába való visszatérését. 2020. július 1-jétől a nyugdíj melletti munkavégzés szabályai kedvezőbbek lettek.

Milyen programok segítik az idősek közösségi részvételét és aktivitását? Hogyan erősíti a kormány a generációk közötti szolidaritást, és milyen szerepük van ebben az időseknek?

Az idősek anyagi helyzetének megerősítése mellett kiemelt figyelmet fordítunk a nyugdíjasok életminőségének javítására. Ennek érdekében több új kezdeményezés indult Magyarországon, különösen vidéken. Az egyik fontos intézkedés az idősek otthoni gondozásának fejlesztése, beleértve az étkeztetést és a jelzőrendszeres házi segítségnyújtást. A falu- és tanyagondnoki szolgálatok szintén a vidéken élő időseket segítik. A Gondosóra biztonságot ad, amikor szükség van rá. Az Idősbarát Önkormányzat Díj kiemeli azokat a helyi önkormányzatokat, amelyek újszerű megoldásokat nyújtanak az idősek életminőségének javítására. Emellett az Országos Gyalogló Idősklub Hálózat mozgási lehetőséget és közösségi élményt kínál az időseknek, erősítve az aktív időskor megélését. A kormányzat kiemelt figyelmet fordít a demenciával élő idősek támogatására is. A szociális szolgáltatások keretében szakmai fejlesztéseket hajtunk végre, mint például a demencia tanácsadó hálózat kialakítása.

Milyen szerepet játszik a kultúra és innováció mellett a felsőoktatás és a szakképzés az ön által vezetett minisztériumban? Miként határozná meg a fő feladatokat?

A felsőoktatás és a szakképzés kulcsfontosságú területei a minisztérium tevékenységének, hiszen ezek az alapok biztosítják, hogy a fiatal generációk megfelelő tudást és készségeket szerezzenek a jövő kihívásaihoz. Kiemelt figyelmet fordítunk az egyetemek kutatási kapacitásainak fejlesztésére, hogy a hallgatók nemcsak elméleti, hanem gyakorlati tudásra is szert tehessenek. Megújítottuk a szakképzést, így ennek köszönhetően versenyképes szakembereket tudunk képezni, akik aktív szereplői lehetnek a munkaerőpiacnak. Minden második diák duális képzésben tanul. Elindítottuk az ösztöndíjprogramokat, amelyek keretében a képzésekben résztvevők 8-tól 59 ezer forintig terjedő havi összeget kaphatnak, és a munkáshitel is azt a célt szolgálja, hogy a fiatalok itthon hasznosítsák a tudásukat és alapítsanak családot.

Megosztás:

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük