A vér keringésének fenntartásához szükséges a vérnyomás, azaz a vérpálya központi és környéki részei közötti nyomáskülönbség. Arról a nyomásról van szó, amely az erek falára hat, amikor a szív bal kamrájából az oxigéndús vért az artériás rendszerbe pumpálja. Lényegében a vérnyomásmérés során ezt az artériás vagy verőeres nyomást mérjük.
A magas vérnyomás éveken át tünetmentes maradhat. Könnyen lehet, hogy valaki csak a méréskor szembesül vele, hogy akár félelmetesen magas vérnyomással él. Ha mégis okoz panaszokat, általában az alábbiak esetén érdemes gyanakodni:
- fejfájás
- légszomj
- orrvérzés
Ezek a tünetek természetesen más betegségekre is utalhatnak, ezért mindenképpen járjunk utána, mi okozhatja őket.
Sokszor egy másik probléma tünete
Ha megállapítják valakinél a magas vérnyomást, a cél annak kiderítése, hogy elsődleges vagy másodlagos hipertóniáról van-e szó. Előbbi a magasvérnyomás-betegség, utóbbi esetben viszont egy másik betegség tüneteként jelentkezik a magas vérnyomás, így annak megállapítása és kezelése is szükséges. Általában olyan problémákkal függ össze, mint a szív- és érrendszeri, valamint vesebetegségek, illetve a diabétesz. A megfelelő diagnózishoz több vizsgálatra is szükség lehet (vér- és vizeletvizsgálat, EKG, szemfenék-vizsgálat, röntgen stb.).
A kezelés célja az, hogy a vérnyomás tartósan 138/83 Hgmm alá kerüljön. Ehhez életmódbeli változtatások szükségesek, valamint vérnyomáscsökkentő gyógyszerek szedése is. A rendszeres testmozgás és a kiegyensúlyozott, változatos étrend, az ideális testsúly elérése az általános egészségi állapotra is jó hatással van.
Forrás: Házipatika