Hasznos tanácsok vakáció idejére

Jöhet egy kis délután alvás, szunyókálás, relaxálás – de a rendszeres fizikai aktivitásról, vagy a könnyű nyári étrend követéséről se feledkezzünk meg!
Hasznos lehet a „kétfázisú” alvás!
Karcsúbbak, boldogabbak és kreatívabbak leszünk, ha kevesebbet alszunk éjjel – ezt a furcsa megállapítást egy angol kutatócsoport tette nemrégiben az egyik, 1000 fő megfigyelése alapján készített tanulmányában. Ugyanis a test „belső órája” kortizol kiválasztását indítja be hajnalban, és a kortizol energiát biztosít. Így a korán kelők általában kiadósabb reggelit fogyasztanak, ami energiát ad a nap jelentős részében, és lehetővé teszi a nassolás elkerülését is a délelőtt folyamán. A kutatók emiatt nem helyeslik a szabadság alatt történő későn kelést, ágyban lustálkodást sem.
Vakáció idején, vagy hétvégeken elegendő egy órával később felkelni a szokásosnál
Ha többet akarunk aludni, akkor válasszuk a két- vagy többfázisú alvást. Ez azt jelenti, hogy miközben kevesebbet alszunk éjjel, rendszeresen tartsunk egy vagy több kis sziesztát napközben. Az alvás „feldarabolása” nyilvánvalóan egyéni, önkéntes alapon történjék.
Profitáljunk a napsütés jótékony hatásaiból!
Ha tudjuk, hogyan, milyen faktorú és összetételű szerekkel védjük meg magunkat a nap káros sugaraitól a 11-15 óra közötti időszakban, a napsugár olyan barátunkká válik, melyre számítani lehet. Például lehetővé teszi, hogy a bőrön át a szervezet szintetizálja a D-vitamint, mely felveszi a harcot a kalciumvesztéssel és a csontritkulással szemben. Amellett a pupillák által felfogott fény eljut az agyba, mely azt átalakítja elektromos jelekké, és fokozza az idegátvivő anyagok, így a szerotonin nevű boldogsághormon kiválasztódását. Ez tehát a nyári napfény egyik jótékony hatása a depresszió enyhítésére, a hangulat javítására, a csontok erősítésére nézve.
Napsütésben a nassolási vágy is csökken, míg a fényhiányos téli napokon nő
A napsugárzás továbbá emeli a tesztoszteronszintet is, mely a férfiaknál a szexualitás hormonja, de a nőknél is kiválasztódik (kisebb mennyiségben). A szexuális együttlétek gyakoribbá válása pedig csökkenti a szív- és érrendszeri betegségek, a mell- és prosztatarák előfordulásának esélyét, növeli az életkilátásokat.
Mozogjunk többet!
Használjuk ki szabadidőnket, és vegyük fel a helyes életritmust: legalább 30 perc fizikai aktivitást iktassunk be mindennap a napirendünkbe. De természetesen, ha tehetjük, mozogjunk még többet, ami számos tanulmány szerint 40%-kal csökkenti a szív- és érrendszeri betegségek vagy az Alzheimer-kór kialakulásának esélyét. Rávilágítanak ezek a kutatások arra, is, hogy a rendszeres mozgás nyomán 65%-kal javul az alvás minősége, és napközben kevésbé vagyunk fáradtak. Minthogy a vakáció alatt sokkal több szabadidővel rendelkezünk, módunkban áll, hogy ne válasszuk mindig ugyanazt a mozgásfajtát, hanem variáljunk!
639 izom mozgatja testünket, és ahhoz, hogy mindet megdolgoztassuk, tanácsos váltogatni a gyakorlatok típusait.
Fedezzünk fel olyan sportágakat, melyekkel még soha nem próbálkoztunk.
Kerüljük az egyhangúságot!
Vannak, akik fáradtabban térnek vissza a nyaralásból, mint amikor nekiindultak, mert egyhangúan töltötték napjaikat, és ez a monotonitás nem volt elég pihentető, vagy kedvükre való. Hiszen a vakáció nem feltétlenül azt jelenti, hogy mindennap kimegyünk a vízpartra, fürdünk, sütkérezünk a napon, majd lerogyunk egy nyugágyba, és az esti program is főként vacsorázásból áll. Legyen kedvünk és merszünk új utakon járni, nekünk tetsző, előre megálmodott programokat teljesíteni, különleges élményeket szerezni a szép nyári napokon.
Fontos a digitális „méregtelenítés”
Azon személyek közé tartozunk, akik a nap 24 órájában elérhetők a vakáció alatt is? Ha igen, akkor meg kell próbálkoznunk a „digitális detoxikációval”, ami annyit jelent, hogy ne tartsuk állandóan bekapcsolva vagy készenlétben a mobiltelefonunkat, laptopunkat. Csak adott időben (pl. esténként) nézzük meg a beérkezett hívásokat, e-maileket. Ily módon nyugodtabban pihenhetünk, élvezhetjük a nyári kikapcsolódást.
Ügyeljünk a lábbelinkre és a lábápolásra!
A nyaralás alatt általában sokkal többet vagyunk talpon, mint máskor, így figyeljünk arra, hogy ne járjunk egész nap strandpapucsban. Egy amerikai tanulmány szerint ugyanis ez a lábbeli nemcsak fárasztja a lábat, hanem a talajjal érintkezve több ezer baktériumot is átadhat. A klumpa állandó használata sem ajánlott, mert deformálhatja a lábujjakat, esésnél bokatörést, egyeseknél hátfájást is okozhat. Ezért váltogassuk a papucsot a szandállal, sarkos cipővel. Ez utóbbi jobban megmozgatja a lábizmokat. Amellett nyáron különösen ügyeljünk az esti lábápolásra, és a napközbeni minden fürdőzés után szárítsuk meg, vagy gondosan töröljük szárazra a lábunkat a lábgombásodás megelőzésére.
Forrás: Galenus – Patika Magazin
- Az államtitkár minden vitát vállal!
- Már több mint 700 ezer felhasználója van a Gondosóra programnak
- Általános gyógyszerészi tanácsok cukorbetegeknek
- Gondosórával 107 évesen is biztonságban – interjú az ország legidősebb polgárával
- Ingyenes nyugdíj-előtakarékossági számla az Államkincstártól!
- Monszpart Zsolt: Egy apró döntés is csodákra képes
2025. július 1.
Ma lép életbe a gyógyszerekre vonatkozó önkéntes árkorlátozás
2025. július 1.
Indul a görögdinnye-ellenőrzés
2025. július 1.
Hasznos tanácsok vakáció idejére
2025. június 30.
Így változtak a strandbelépők árai Bács-Kiskun megyében
2025. június 30.