Tudja mit jelent az ageizmus?

Megosztás:

A magyar lakosság öregedéssel kapcsolatos magatartását és az életkorral kapcsolatos negatív előítéleteket tartalmazó ageizmus magyarországi hatásait vizsgálta a Hekate Tudatos Öregedés Alapítvány (HCAF) és a Haleon egészségügyi vállalat felkérésére a Medián által 400 alany részvételével végzett legutóbbi felmérés.

Ebből kiderült, hogy az öregedő magyar társadalomban az 50 év felettiek aránya már most meghaladja a 40 százalékot, többségük azonban nem tudja, milyen módon maradjon aktív a nyugdíjaskor előtt és azután is – tehát hogyan öregedjen egészségesen.

A magyarok kétharmada szerint az egészségügyi problémák az idősödés velejárói. Az 50-69 évesek fele gondolt már magára úgy, hogy túl idős bizonyos tevékenységekhez, és több mint a harmaduk nem is vágott már bele valami újba a korával kapcsolatos aggodalmak miatt – derült ki a kutatásból. A szakértők szerint az öngondoskodás-szemléletű hozzáállás támogatná az egészség megőrzését és segítene megkérdőjelezni, az öregedéssel kapcsolatos sztereotípiákat.

1,4 millió magyar az ageizmus kapujában

Szakértők szerint 2030-ra minden 3. magyar munkavállaló 55 év feletti lesz. Bár az 50-69 évesek többsége még aktívan dolgozik, és elvárás velük szemben, hogy tevékenyek maradjanak, a legtöbbjük a felmérés szerint nem ismer ennek a fenntartását lehetővé tevő mintákat, illetve az idő múlásával összefüggő pozitív gondolkodást. Az 50-69 évesek 27 százaléka a felmérés eredményei szerint tapasztalta már, hogy a környezete túl öregnek tartotta, míg 56 százalékuk túl idősnek tartotta magát, 37 százalékuk pedig a korával kapcsolatos aggodalmak miatt nem vágott bele valami új tevékenységbe. Az ageizmus a reprezentatív felmérés értelmében jelenleg Magyarországon mintegy 1,4 millió embert érint.

Pozitív hozzáállás az életminőség kulcsa

Az idősödéssel összefüggő gondolataink és hiedelmeink hatással vannak arra, hogy mennyire teszünk lépéseket a pozitív öregedés felé. Az amerikai Yale Egyetemen folytatott kutatás kimutatta, hogy az öregedést pozitívan fogadó emberek átlagosan 7, 5 évvel tovább élhetnek, mint azok, akik pesszimistán tekintenek az idősödésre. Ez az adat egybecseng a hazai felméréssel, amelyben rámutatnak: az öregedés kilátásait negatívan fogadók rosszabb jövőbeli kilátásokra számítanak pozitív szemléletű társaiknál, mivel kevésbé érzik képesnek magukat a jólétüket alakító proaktív lépések megtételére.

A magyarok 69 százaléka úgy gondolja, hogy az egészségi problémák az öregedés óhatatlan velejárói, és 60 százalékuk szerint az öregedési folyamat rendszeres fájdalommal jár, legyen szó akár ízületi problémákról vagy fogak állapotromlásáról. A szakértők szerint ennek nem kellene feltétlenül így lennie a vizsgált korban. Az 50-69 évesek közel felét nem zavarják például a fogászati problémák sem.

Öngondoskodás az ageizmus ellenszere

Az ageizmus – vagyis az életkor alapján történő megkülönböztetés és sztereotipizálás – nemcsak kívülről ér minket, hanem belsővé téve, saját gondolkodásunkban is megjelenik. A felmérés egyik lényeges következtetése értelmében az ageizmus bennünk van, amit az is jelez, hogy a megkérdezettek 56 százaléka túl öregnek tartotta magát bizonyos tevékenységekhez. A legtöbben új dolgok tanulásától fosztották meg magukat a korukra hivatkozva, pedig szakértők szerint ez lenne az aktív öregedés egyik kulcsa, hiszen az új dolgok megtapasztalása és megtanulása frissen tartja az elmét és lassítja a hanyatlás folyamatát.

Mivel az ageizmus valós probléma Magyarországon, a Haleon hosszú távú együttműködést indított a Tudatos Öregedés Alapítvánnyal. A két szervezet közösen indít szemléletformáló kampányt azzal a céllal, hogy az 50 felettiek pozitívabban viszonyuljanak az öregedéshez és felismerjék az öngondoskodás fontosságát, legyen szó akár a testi és lelki jólét megőrzését szolgáló kezdeményezésekről, akár az egész életen át folyó tanulásról.

Megosztás:

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük