Újabb kormánydöntések segítik a magyar falvak fejlesztését

A kormány döntött arról, hogy négy elemmel - a kistelepülési boltok és kocsmák támogatásával, továbbá templomfelújítási és készpénzfelvevő automaták telepítésére vonatkozó programmal - bővül a Magyar falu program - közölte Gyopáros Alpár modern települések fejlesztéséért felelős kormánybiztos.
Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter elmondta, a kormány meghallgatta a Magyar Nemzeti Bank új elnökét, aki ismertette a jegybank prognózisait.
Hozzátette: a kormány 4,5 százalékos inflációval számol az idei évre, ahogy a jegybanki inflációs prognózis is legalább 4,5 százalékos. Ebből az a jogi kötelezettsége is származik a kormánynak, hogy kiegészítő nyugdíjemelést fizessen, erre a célra több mint 90 milliárd forintot különítettek el – jelezte.
A 4,5 százalékos inflációval számolva novemberben mintegy 1,3 százalékos kiegészítő emelésre lesz szükség. Ez az átlagnyugdíj esetén 39 600 forintot jelent
– közölte.
Kiemelte: az inflációs adat az előrejelzésnél kedvezőbb is lehet, elsősorban azért, mert hatályba léptek az árcsökkentő kormányzati intézkedések.
Az árrésszabályozás bevezetése az eddigi tapasztalatok alapján beváltotta a hozzá fűzött reményeket: 874 terméknél csökkentek az árak átlagosan 17,5 százalékkal – közölte.
Gulyás Gergely hangsúlyozta, a kormány továbbra is maximálisan elkötelezett abban a tekintetben, hogy az indokolatlan áremelkedéseknek véget vessen, és további döntések meghozatalára is készen állnak szükség esetén.
„A kereskedőknek továbbra is azt tudjuk mondani, hogy 10 százalék legyen elég, legfeljebb ennyi az, amit rátehetnek a beszállítói árakra”
– fogalmazott.
A termékek árazását a fogyasztóvédelem és a versenyhivatal is folyamatosan ellenőrzi, tehát a kormánynak több forrásból is szinte azonnali és objektív ismerete van az árak változásáról – jegyezte meg.
Gyopáros Alpár modern települések fejlesztéséért felelős kormánybiztos emlékeztetett: a kormányzati tevékenység fókuszában már hat éve ott vannak a kistelepülések, hiszen 2018-ban hirdette meg a miniszterelnök a Magyar falu programot, és az azóta eltelt időszakban tisztán hazai költségvetési forrásból számtalan olyan fejlesztést tudtak megvalósítani a kistelepüléseken, amelyeket maguk az ott élők kértek.
Gyopáros Alpár közölte: a négy elem közül kettő – a kisboltok támogatása és a templomfelújítási program – újraindul, a másik kettő – a kistelepülési kocsmák támogatása és az ATM-ek telepítésére vonatkozó program – pedig teljesen új.
A kisboltok támogatására minimum 1 és maximum 3 millió forint értékben minden 5000 lélekszám alatti település olyan üzlete pályázhat, amely napi használati cikkeket, illetve húst értékesít – ismertette, hozzátéve, hogy az üzletek például rezsiköltségekre, bérköltségekre felhasználtható működési támogatást kaphatnak.
Emlékeztetett: egy 2021-es fejlesztési pályázattal már 1500 kistelepülési boltot sikerült megmenteni a bezárástól, ezt követően 2023-ban működési támogatási csomagot is indítottak.
Elmondta:
kormány döntött arról is, hogy az idén elindít egy olyan programot, amelynek köszönhetően minden kistelepülésen, ahol ezt feltétlenül igénylik, lesz készpénzkifizető automata. Hozzátette, azt gyanítja, hogy a települések többsége ezzel élni fog.
Jelezte: a kormány ezt a programot arra tekintettel indítja, hogy erős szándék van a készpénzhasználathoz való jog alaptörvényi szintre emelésére, amiben nemcsak kormánypárti, hanem ellenzéki képviselők is egyetértenek.
Jelezte: jelenleg valamivel több mint 2000 magyarországi településen nincsen ATM.
Emellett újraindul a templomfelújítási program, amelynek köszönhetően ismét több száz templom felújítása valósulhat meg, az 1000 fő alatti településekre vonatkozó kocsmafejlesztési pályázatot pedig kinyitják az ezer és kétezer lélekszám közötti települések üzlettulajdonosai számára is – tájékoztatott Gyopáros Alpár, jelezve,
a pályázaton maximum 3 millió forint működési támogatást adnak, illetve ebből az üzletek energiahatékonysági beruházást is elvégezhetnek.
Gyopáros Alpár kormánybiztos kérdésre válaszolva a pályázatok keretösszegéről elmondta: a felhívások kidolgozása folyamatban van, ezek után határozzák meg a végleges összeget. A pályázatok jellemző módon zártak, de ha jelentős igény van, akkor a kormány hajlandó megfontolni többletforrás biztosítását – jelezte.
A templomfelújítási programelemről közölte: korlátozás egyetlen tekintetben van, a pályázat csak kistelepülésekre vonatkozik.
Kérdésre megerősítette, hogy lélekszámtól függetlenül minden településen lesz készpénzautomata. Arra a felvetésre, hogy ezek költségét teljes mértékben a bankok állják-e, elmondta: az a legcélravezetőbb, ha az üzemeltető teljes körű felelősséget vállal az általa tulajdonolt eszközért.
Arra, hogy a plusz költségeket nem hárítják-e át a lakosságra, közölte: a nemzetgazdasági miniszter már bejelentette, hogy folyamatosan tárgyal a bankokkal, és ezeket a kísérleteket meg fogja akadályozni. Arra, hogy a bankok egyetértenek-e a kezdeményezéssel, úgy válaszolt, lelkesedést lát rajtuk.
Nemcsak a készpénzhasználathoz fűződő jogról van szó, hanem arról a jogról is, hogy minden településen azonos életminőséget tudjanak biztosítani életszerű keretek között – hangsúlyozta a miniszter.
Arról is szólt, hogy szinte minden kistelepülésen működik falugondnoki hálózat, ahol intézményhiány áll fenn. Ezen szolgálatok biztosítják a bevásárlást a szomszédos településről, elhozzák a gyógyszereket vagy a gyermekeket átszállítják. Ezeket a szolgáltatásokat is készpénzzel kell kiegyenlíteni – mutatott rá.
A kocsmák támogatásáról Gyopáros Alpár elmondta: egyetért azokkal, akik azt mondják, ezek egyfajta közösségi térként funkcionálnak, találkozási pontok, ahol megvitatják a közélet dolgait. Településképi szempontból is fontosnak tartja a felújításukat, és rámutatott: a kiskocsmák jellemzően családi vállalkozások, megélhetést biztosítanak.
Arra a kérdésre, hogy a kisboltoknak nyújtandó 1-3 milliós támogatás milyen tényleges segítséget jelent, azt mondta: döntően a fennmaradásukat segíti. Ezeknek az üzleteknek a jelentős része hosszú ideje „a lét-nemlét határán táncol„, és versenyhátrányban van a multikkal szemben. A kisboltok szintén egyfajta közösségi térként működnek, amellett, hogy a legfontosabb fogyasztási cikkekhez is hozzáférést biztosítanak.
Az árrésstopra vonatkozó kérdésre Gulyás Gergely azt mondta, nyolcszáz termék ára csökkent, ehhez képest néhány tucat terméké nőtt, amiről azt mondják a kereskedők, befejeződött néhány akció. Ha azt látja a kormány, hogy a kereskedők megpróbálják keresztárazással a veszteségeiket a fogyasztókon behajtani, azonnal lépni fog – rögzítette.
Az árrésstop kisboltokat érintő hatásaira kitérve hangsúlyozta, a kistelepülési boltok támogatása a Magyar falu program része, ezeknek a kisboltoknak tud a kormány segíteni.
Arra, hogy felmerült-e a gyanú az árrés kapcsán, hogy az érintett kiskereskedelmi láncok összejátszottak, azt mondta, ezt a versenyhivatal tudja csak kideríteni. Eddig kartellezést nem állapítottak meg.
Megjegyezte: olyan extraprofit volt a rendszerben, ami önmagában komoly inflációt és az élelmiszerárak emelkedését eredményezte.
- Már több mint 700 ezer felhasználója van a Gondosóra programnak
- Általános gyógyszerészi tanácsok cukorbetegeknek
- Gondosórával 107 évesen is biztonságban – interjú az ország legidősebb polgárával
- Ingyenes nyugdíj-előtakarékossági számla az Államkincstártól!
- Monszpart Zsolt: Egy apró döntés is csodákra képes
- Dr. Hankó Zoltán: A lényeg, hogy minél több segítséget tudjunk nyújtani a betegeinknek
2025. április 2.
Legyünk résen az adóbevallásnál
2025. április 2.
Zsigó Róbert: szükség van az árrésstopra
2025. április 2.
Erre figyeljünk trombózis után
2025. április 2.
Tüdőrákszűrés a budakörnyéki lakosság számára
2025. április 1.
Tájékoztatás a Hepatitis A járványról
2025. április 1.