A gyulladás szerepe a koronavírus okozta idegrendszeri zavarok kialakulásában

A Covid-19 számos olyan idegrendszeri tünet kialakulásával hozható összefüggésbe, mint az ízérzékelés és szaglás elvesztése, szédülés, fejfájás, zavartság, memóriazavarok, vagy az idegrendszer zavarai, amelyek nagymértékben rontják a betegek életminőségét.
Klinikai képalkotó vizsgálatok kimutatták, hogy már a betegség akut fázisában is kialakulhatnak elváltozások az agy számos területén, miközben a poszt-Covid eseteknél az agyi keringési zavar hosszú hónapokon át fennmaradhat. Ugyanakkor az idegrendszeri elváltozások okai jelenleg nem ismertek.
A HUN-REN KOKI Dénes Ádám által vezetett Neuroimmunológiai Kutatócsoportja feltárta az agyi gyulladásos folyamatok főszabályozóinak a szerepét a Covid-19-el összefüggő agyi károsodás kialakulásában. A komoly klinikai jelentőséggel kecsegtető eredményeiket az idegtudományok vezető folyóiratának számító Nature Neuroscience-ben közölték.
A kutatócsoport célja annak megértése volt, hogy milyen szerepet játszanak az agy immunsejtjeiként ismert mikroglia sejtek a SARS-CoV-2 fertőzés által kiváltott gyulladás és idegrendszeri tünetek kialakulásában. Ehhez olyan új módszert fejlesztettek ki, amely lehetővé tette részletes szövettani és molekuláris biológiai vizsgálatok kivitelezését a Covid-19 következtében elhunyt betegek agyszövetének és perifériás szerveinek mintáiban.
A kutatási program egyik fő megállapítása, hogy a mikroglia sejtek működési zavara és az agyi erek környezetében kialakuló gyulladásos folyamatok szoros összefüggésben vannak a Covid-19 által érintett agyi területeken bekövetkező idegi károsodás mértékével. Azt is kimutatták továbbá, hogy a mikroglia funkcionális zavara együtt jár a sejtek energiatermeléséért is felelős mitokondriumok károsodásával.
Az azonosított neurológiai rendellenességek az egyes betegek agyának nagyon különböző területein és eltérő mértékben alakultak ki, főleg az agytörzsben, ahol a fő légzési és keringési központok is találhatók. Emellett érintettek voltak még az agykéreg, a hipotalamusz és a talamusz agyterületek is, amelyek károsodása összefüggésben állhat a Covid-19 következtében kialakuló hormonális, vegetatív idegrendszeri, memória- vagy alvászavarok kialakulásával.
A kutatók azt is megfigyelték, hogy a SARS-CoV-2 vírus fehérjéi megjelennek az erek falát alkotó sejtekben ás a keringő immunsejtekben is, amelyek a gyulladt agyi területeken gyűlnek össze Ezeken a területeken nem csupán a már említett mikroglia sejtek működési zavara, hanem a keringő vért az agyszövettől elválasztó vér-agygát sérülése is kimutatható volt.
- Már több mint 700 ezer felhasználója van a Gondosóra programnak
- Általános gyógyszerészi tanácsok cukorbetegeknek
- Gondosórával 107 évesen is biztonságban – interjú az ország legidősebb polgárával
- Ingyenes nyugdíj-előtakarékossági számla az Államkincstártól!
- Monszpart Zsolt: Egy apró döntés is csodákra képes
- Dr. Hankó Zoltán: A lényeg, hogy minél több segítséget tudjunk nyújtani a betegeinknek
2025. április 3.
Termálfürdő belépők már 1100 forinttól
2025. április 3.
A 80 év felettiek igénylés nélkül kézhez kapják a Gondosórát
2025. április 2.
Legyünk résen az adóbevallásnál
2025. április 2.
Zsigó Róbert: szükség van az árrésstopra
2025. április 2.