Bajcsy-Zsilinszky Endrére emlékeztek

Megosztás:
Forrás: veol.hu

Idén tizenötödik alkalommal tartotta meg hagyományos Bajcsy-Zsilinszky Endre-emléknapját Kővágóörs Község Önkormányzata a Bajcsy-Zsilinszky Endre Szellemi Öröksége Műhely (BZSESZÖM) civil társaság önkénteseivel együtt.

Bajcsy-Zsilinszky Endre politikus, író, újságíró, szerkesztő, nyilasok által kivégzett nemzeti ellenálló idei, júniusi születési emléknapja a 2025-ös környezetvédelmi világnap, valamint a József Attila 120-emlékév jegyében szerveződött; ezekről is megemlékeztek a résztvevők.

Bajcsy-Zsilinszky Endre nagy természet- és állatbarát volt. Pálkövei „törpebérlőként” példás módon, a semmiből alakított ki gyönyörű kertet – sok-sok gesztenye- és gyümölcsfával, fűszer- és gyógynövénnyel, virággal –, nyugalmas „oázist”, rá archaizáló parasztházat, vitorláskikötőt építve – a tópart itteni, néhai „senki szigetén”, egy egykori marhalegelő „bitang”, gödrös sávján. A széppé varázsolt területre szeretett kiskutyája, a Bogár névre hallgatott magyar puli vigyázott, fővárosi otthonában, kabátzsebének kuckólakója pedig egy aranyos kismókus volt. Utóbbi emlékét mostantól egy szobrocska őrzi a pálkövei emlékház udvarán, a Bajcsy-mellszobor talapzatánál – újságolta Kerecsényi Zoltán lokálpatrióta, a BZSESZÖM alapító-ügyvivője, az elmúlt tizenöt esztendő Bajcsy-Zsilinszky-megemlékezéseinek elindítója, fő szervezője.

Bajcsy-Zsilinszky Endre helyi, Veszprém vármegyei tisztelői előbb a kővágóörsi kultúrotthonban gyülekeztek, ahol műkedvelő kerekasztalt tartottak. A megjelenteket Horváth Dezső polgármester üdvözölte. Köszönetet mondott az eltelt tizenöt év emlékőrző együttműködéséért, s felidézte azok személyét is, akik már sajnos nem lehetnek velük.

Egy időben József Attila Zsilinszky hetilapjánál, az Előörsnél munkálkodott

Kerecsényi Zoltán ügyvivő Bajcsy-Zsilinszky Endre és József Attila kapcsolatáról beszélt. Egy időben József Attila Zsilinszky hetilapjánál, az Előörsnél munkálkodott. Az újság hasábjain irodalomkritikai témákkal és természetesen versekkel jelentkezett. Többek között például 1930-ban, az Előörsben látott napvilágot a Fiatal asszonyok éneke, a Táncba fognak, az Áldalak búval, vigalommal, a Sok gondom közt, a Harmatocska, a Klárisok. Kerecsényi kiemelte, hogy a rossz körülmények között élt poétát nemcsak rendszeres anyagi honoráriumhoz, de ruhasegélyhez is hozzásegítette jutni Bajcsy-Zsilinszky.

Kodolányi János népi író Bajcsy-Zsilinszky Endre házi kedvenceiről – kutyusáról és mókusáról – szóló visszaemlékezését Ernszt Józsefné önkéntes olvasta fel, míg a százhúsz éve világra jött József Attila Áldalak búval, vigalommal, Harmatocska, Bolyongok című költeményeit Biczók József szavalta el. Elhangzott Assisi Szent Ferenc 800 éves Naphimnusza Antal Ferencné tolmácsolásában, illetve közös éneklés is zajlott Iván Katalin nyugdíjas tanárnő vezetésével. Az Ó, mely sok hal terem kezdetű magyar népdalt stílusosan a Balaton partjától pár méterre, a Bajcsy-Zsilinszky Emlékház tornácán állva zengte el a társaság.

„Mennyire szerette az állatait! Huszártiszt volt, ebből önként következik, hogy nemcsak szeretettel, de szinte mágikus tisztelettel tekintett a lóra, azzal a tisztelettel, megbecsüléssel, amivel minden lóval élő nép a lóra tekint. A ló sok szép és nemes tulajdonságáról hallottam tőle, s a ló szeretetében találkoztunk, hiszen gyermekkoromat huszonegy éves koromig falun, apám, barátaim kedves lovai között töltöttem. Egy szép, verőfényes nyári reggel a Belvárosi Kávéház teraszán ülve, szegényes ruházatú ember állt meg asztalunk előtt. Zsebéből egy mókust emelt ki, az asztalra tette. »Öt pengő« – mondta halkan. »Eladó?« – érdeklődött Zsilinszky. Mondom én: »Vedd meg, Bandi bátyám, egy mókusra mindig szüksége van az embernek.« »Jól van, megveszem« – mondta. Letette az öt pengőt. Az ember elment, ő pedig zsebébe tette a mókust. Nem részletezem ezt az egész kis történetet, csupán annyit mondok el, hogy a mókust azután sokáig láttam Zsilinszky lakásában. Ebéd idején előbukkant a függönytartó magasából, villámgyorsan lefutott a függönyön, az asztalon termett, és rágcsálni kezdte a morzsákat. De legjobban a diónak örült. Néha Zsilinszky ráripakodott: »Takarodj innen!« Akkor a függönyön eltűnt, mint az árnyék. Majd megjelent ebéd után, belebújt Zsilinszky kabátzsebébe, és ott békés szundításra hajtotta fejét. Zsilinszky vitázott, le-föl szaladgált, leült, felkelt, a mókus mindezt tudomásul sem vette. Mint az istenek ölében, pihent Zsilinszky kabátzsebében. De emlékezni kell az ő aranyos kis kutyájáról, helyesebben pulijáról, hisz tudjuk, a puli nem kutya, a puli: Puli. [Bajcsy-Zsilinszky Endre Bogárnak nevezte, hívta a kiskutyáját.] Pálkövén találkoztam vele, újságokat hoztak és postát. Zsilinszky a nagy topolyafa árnyékában kibontotta leveleit, kinyitotta újságjait, majd odavetette a pulinak. »Nézd ezeket a rusnya náci újságokat, te tűröd?« Erre a kutya ugatott, herregett, felugrott a székre, az asztalra, s a náci újságokat, a Völkischer Beobachter-t, Angriff-et meg a többit éktelen dühvel tépte, szaggatta, földhöz verte, mintha patkányok lettek volna. Nevettünk. Zsilinszky azt mondta: »Én általában nagyon szeretem a pulit, de ezt különösen, mert ez igazi, öntudatos magyar puli.«” (Kodolányi János)

Megkoszorúzták a mártír mellszobrát, a múzeumépület, továbbá Vigh Károly történész, a valamikori Bajcsy-Zsilinszky Baráti Társaság örökös tiszteletbeli elnöke márványtábláját; de koszorút helyeztek el a kővágóörsi bibliotéka homlokzatán lévő Radnóti-táblához is, mivel éppen nyolc évtizede jelent meg (a hajdanán Kővágóörsön nászutasként megfordult) Radnóti Miklós költő kiemelkedő alkotása, a szülőföldet megidéző Nem tudhatom… címet viselő poéma.

Átadták a BZSESZÖM Bajcsy-Zsilinszky-emlékplakettjét is, melyet ezúttal Balogné György Éva könyvtáros kapott meg a civil társaságot segítő tevékenységéért.

A BZSESZÖM már a 2026-os emlékalkalomra is készülődik. Bajcsy-Zsilinszky Endre születésének 140. jubileumán Bajcsy-Zsilinszky Endréné Bende Mária nemzetgyűlési képviselő, a Magyar Vöröskereszt alelnöke tiszteletére szeretnének majd egy emléktáblát állítani.

Forrás: veol.hu

Megosztás:

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük