Evés utáni rosszullét: nem csak cukorbetegséget jelezhet
Az étkezés utáni rosszullét a vércukorszint esés miatt jelentkezik, melynek hátterében többféle ok is állhat.
A hipoglikémia az alacsony vércukorszintre utal, melynek során az érték 3,3 mmol/l alá esik. A reaktív hipoglikéma pedig azt a jelenséget írja le, amikor a vércukorszint étkezés után néhány órával esik le, és kellemetlen tüneteket, akár rosszullétet okoz. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont – Prima Medica diabetológusa arra hívta fel a figyelmet, hogy ez nem csak cukorbetegeknél fordulhat elő, viszont mindenki tehet a megelőzéséért.
Az étkezés utáni rosszullét okai
Az étkezés után 2-4 órával bekövetkező reaktív hipoglikémia oka, hogy a szénhidrátokban gazdag étkezés után felgyorsul az inzulin hormon kiválasztása, ami a vércukorszint csökkentéséért felelős. Ennek hátterében gyakran inzulinrezisztencia áll. Ilyenkor a sejtek ellenállóvá válnak az inzulin hatásával szemben, mert a szervezet több inzulint fog termelni. Jórészt az étkezés a közvetlen kiváltó ok, de a már kezelt cukorbetegeknél az is előfordulhat.
Ennek oka lehet:
- A szokásosnál több gyógyszer, vagy inzulin használata a cukorbetegség kezelése során.
- A szokásosnál kevesebb étkezés, valamely étel vagy kisebb fogás kihagyása.
- A szokásosnál több fizikai aktivitás vagy edzés.
- Alkoholfogyasztás.
- Hasmenéssel járó betegségek.
- Ha az étkezést és a tablettás kezelést nem hangolja össze.
- Időjárási szélsőségek, például nagyon meleg vagy nagyon hideg időjárás.
Az inzulin vagy más gyógyszer dózisának megváltoztatására van szükség ahhoz, hogy kikerülhető legyen a vércukorszint esés. Ugyanakkor Porochnavecz doktornő szerint nem csak cukorbetegeknél figyelhető meg ez a jelenség, aminek a pontos okai sokszor nem tisztázottak, de mindenképp kapcsolatban van azzal, mikor és mennyit eszik az illető.
Reaktív hipoglikémiát okozhatnak:
- Más jellegű betegségek, állapotok is, mint például az alkohol függőség.
- Bizonyos műtétek (mint a testsúlycsökkenést célzó bariátriai eljárások).
- Az öröklődő anyagcsere rendellenességek.
- Bizonyos típusú daganatos betegségek.
A reaktív hipoglikéma tünetei az alábbiak lehetnek:
- erős izzadás,
- remegés,
- zavartság, kábultság,
- erős éhségérzet,
- édesség utáni sóvárgás,
- gyors pulzus,
- gyengeség érzés,
- irritáltság, feszültség,
- fejfájás.
Ha van lehetőség vércukorszintmérésre, egy-egy ilyen hipoglikémiás epizódnál a vércukorszint 4 mmol/L alá esik. Ilyenkor a legfontosabb a gyors vércukor rendezés.
Forrás: hazipatika.com
- Nem az életkor dönt: ezek a jelek mutathatják, hogy ideje átgondolni a vezetést
- Tartós kánikula jön: az egész országra hőségriasztás lép életbe
- Meglepő kutatás: 90 év felett is képes alkalmazkodni az agy
- Fagyasztott pizza és a szív egészsége: tényleg ennyire rossz választás?
- A szív öregedése nem elkerülhetetlen – ezt mutatják a kutatások
- Rehabilitáció és egészséges öregedés: nagyszabású fejlesztés indul Kakasszéken
2026. június 28.
A szívinfarktus utáni felépülés kulcsa: mozgás, étrend és kitartás
2026. június 26.
A hosszú és egészséges élet egyik legjobb receptje nem kerül semmibe
2026. június 26.