Négy tipp kertészkedéshez

Amint beköszönt a tavasz, végre újra kertészkedhetünk. Fontos megjegyezni, hogy a tavaszi kertészkedés legfontosabb teendői közé tartoznak: a kert előkészítése, a palántázás és az első vetések kivitelezése.
A kertészkedés azonban nemcsak a növényeinknek fontos, hanem saját egészségünknek is jót tesz, mert a friss levegőn végzett munka csökkenti a stresszt és javítja hangulatunkat.
Az első teendő a talaj előkészítése és trágyázása. A talaj előkészítésénél az első lépés a talajlazítás ásóval vagy ásóvillával, hogy a gyökerek könnyebben terjedjenek. Ezt követően a növényeket tápanyaghoz juttatjuk szerves trágyával, komposzttal vagy érett istállótrágyával. Mivel például a hortenzia vagy az áfonya savanyú talajt igényel, itt az ideje a pH-mérés elvégzésének is.
A második tipp a palántázás és korai vetés. Március eleje óta a tavasz kiváló időszakot biztosít a palántázásra, főként a melegebb, világos helyen nevelt növények esetében. A zöldségek közül a paradicsom, paprika és a zeller már cserépbe vagy palántanevelő tálcába ültethető. A gyors csírázást segíti elő a megfelelő hőmérséklet és a rendszeres locsolás. Amint a talaj felmelegedett, vethetjük szabadföldbe az olyan korai zöldségeket, mint a borsó, sárgarépa, petrezselyem vagy a retek.
Újabb tipp a kora tavaszi időszakra a gyümölcsfák és dísznövények metszése, lehetőleg még rügyfakadás előtt. A gyümölcsfák — alma, körte, barack — alakító és termőmetszését is ajánlott márciusban elvégezni, mert ezzel a fa energiái a legerősebb hajtásokra összpontosulnak. A rózsák és más dísznövények metszését is el kell végezni, és hasznos eltávolítani a száraz, elhalt ágakat.
Utolsó tippünk a virágágyások megújítására és az új növények ültetésére vonatkozik. A tavaszi virágok, így például a nárciszok, tulipánok és jácintok lassan kibújnak a föld felszínére, de márciusban — főleg az elején — még lehet új hagymás növényeket is ültetni, így például díszhagymát vagy gyöngyikét. A levendulát, bazsarózsát, kasvirágot, illetve más évelő növényeket érdemes megújítani, tőosztással szaporítani. Az egynyári virágok palántáit is előkészíthetjük, hogy majd májusban kiültessük őket a kertbe.
- Már több mint 700 ezer felhasználója van a Gondosóra programnak
- Általános gyógyszerészi tanácsok cukorbetegeknek
- Gondosórával 107 évesen is biztonságban – interjú az ország legidősebb polgárával
- Ingyenes nyugdíj-előtakarékossági számla az Államkincstártól!
- Monszpart Zsolt: Egy apró döntés is csodákra képes
- Dr. Hankó Zoltán: A lényeg, hogy minél több segítséget tudjunk nyújtani a betegeinknek
2025. április 2.
Legyünk résen az adóbevallásnál
2025. április 2.
Zsigó Róbert: szükség van az árrésstopra
2025. április 2.
Erre figyeljünk trombózis után
2025. április 2.
Tüdőrákszűrés a budakörnyéki lakosság számára
2025. április 1.
Tájékoztatás a Hepatitis A járványról
2025. április 1.