A kormány a családok és a hazai kkv-k mellett a nyugdíjasokat is kiemelten támogatja

Megosztás:

A kormány tartja magát a 2010-ben a nyugdíjasoknak tett ígéretéhez, megőrzi a nyugdíjak vásárlóértékét, és megvédi a 13. havi nyugdíjat - írta az államháztartás önkormányzatok nélkül számolt úgynevezett központi alrendszerének február végi helyzetéről kiadott részletes tájékoztatójának bevezetőjében a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM).

Mint kiemelték, az elmúlt évekhez hasonlóan idén februárban is dupla ellátást kapott mintegy 2,5 millió nyugellátásban és nyugdíjszerű ellátásban részesülő. Ez a havi ellátáson felül kifizetett juttatás 2021-től összesen 1993,4 milliárd forint összegű kifizetést jelentett a jogosultaknak.

Az állampapír kamat kifizetések a családokat is tovább erősítik, a kamatkiadásokra fordított összeg február végéig 1038,3 milliárd forint volt, 182,9 milliárd forinttal több, mint a megelőző év azonos időszakában.

2025. év első két hónapjában az államháztartás központi alrendszere 1722,8 milliárd forintos hiánnyal zárt. Ezen belül a központi költségvetés 1683,5 milliárd forintos hiányt, az elkülönített állami pénzalapok 38,0 milliárd forintos többletet, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai pedig 77,3 milliárd forintos hiányt mutattak.

A kiadási oldalon a téli hónap miatt az időarányosnál többet, 150,9 milliárdot fordítottak a rezsicsökkentés támogatására.

Februárban kerül kifizetésre a 13. havi nyugdíj, ami a 13. havi ellátással együtt összesen 536 milliárd forintot tett ki – mutatott rá az NGM tájékoztatása.

Az állampapír kamat kifizetésekkel tovább erősítik a magyar lakosságot. A kamatkiadásokra fordított összeg február végéig 1038,3 milliárd forint volt, 182,9 milliárd forinttal magasabb az előző évi azonos időszaki kifizetéseknél – ismételte meg a jelentés hozzátéve, hogy elsősorban egyes Prémium Magyar Állampapír (PMÁP) sorozatok januári és februári kamatfizetési időpontjainak köszönhetően.

2025. február végéig a gyógyító-megelőző ellátásokra 531,5 milliárd forint kifizetésére került sor, amely az előző évi kiadásokat 145,2 milliárd forinttal haladja meg.

A kimagasló bővülés annak köszönhető, hogy 2025. február elején a járóbeteg- és fekvőbeteg-szakellátást nyújtó állami, önkormányzati és egyházi tulajdonban álló egészségügyi szolgáltatók, továbbá az orvostudományi egyetemek részeként működő klinikai központok 96,4 milliárd forint működési támogatásban részesültek, melyet a meghatározott prioritási sorrend alapján 2025. február 28. napjáig használhattak fel.

A részletes tájékoztató adatai szerint a központi alrendszer február végi 6314,8 milliárd forint összegű bevételei az előző év azonos időszakához képest 339,9 milliárd forinttal, 5,7 százalékkal magasabb összegben alakultak. A központi alrendszer február végi 8037,6 milliárd forint összegű kiadásai 358,7 milliárd forinttal, 4,7 százalékkal haladták meg az előző év azonos időszaki adatát.

A központi költségvetés adóssága 2025. február végéig 2101,8 milliárd forinttal növekedett, amiből a nettó forintkibocsátás 1454,5 milliárd forint összegben a költségvetés hiányát finanszírozza és részben a KESZ állományát növeli. A nettó devizakibocsátás pedig 1051,6 milliárd forint összegben járul hozzá a hiány finanszírozásához és a devizabetétállomány növekedéséhez.

A forint árfolyamának az elmúlt év végéhez képest bekövetkezett erősödése az adósság devizában fennálló részének forintban számított nyilvántartási értékét 422,4 milliárd forinttal csökkentette – derül ki az NGM részletes tájékoztatójából.

Megosztás:

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük