A nyugdíjas pedagógusok a Néprajzi Múzeumban jártak

Megosztás:
Fotó: BMH

Kincsvadászok korában mi a hétköznapi tárgy és mi néprajzi érték? Kirándulás alkalmával ezt is megtudták a nyugdíjas pedagógusok egy etnográfustól.

Ismét útra kelt a Nyugdíjas Pedagógusok Orosházi Egyesülete. Újabb kirándulás keretében a Néprajzi Múzeumban Jókai és a néprajz címmel múzeumi sétát terveztek. A civil közösség vezetője, Makuláné Gulicska Valéria elárulta, februári olvasókörünkön megemlékeztek a 200 éve született Jókai Mórról. Az évforduló kapcsán döntöttek úgy, úti céljuk a Néprajzi Múzeum lesz. A tárlatvezető muzeológus, dr. Vass Erika fogadta őket és megnyugtatta az orosháziakat, a 7 ezer négyzetméteres kiállítóteret (ott nem könnyű tájékozódni) több mint egy hetes éjjel-nappali sétával se tudnák mindenre odafigyelve bejárni.

Kirándulás az óriási kiállítóterekben

A nyugdíjas pedagógusokat a kiállított tárgyak elvezették az ország és a világ különböző, távoli tájaira; bepillanthattak az emberek életébe; a tárlatvezető jóvoltából Jókai Mór életéhez, írásához, baráti köréhez kapcsolódó sok érdekesség is elhangzott.

– A nagy mesemondó kortársai, ismerősei között akadtak világjárók (Vámbéry Ármin, Xantus János), az általuk gyűjtött tárgyak, térképek, fotók, segítségével tettünk egy kis világ körüli utat is – fűzte hozzá az egyesület elnöke.

Tárlatvezetőjük ajánlására az ulmi sváb múzeumból kölcsönzött anyagot is megtekintették, a Duna menti német nők életét mutatta be a népviseletek segítségével.

Néprajzi Múzeumban tárlatvezetővel gyűjtötték az információkat

– A fekete menyasszonyi ruhától az ugyancsak fekete gyászruháig, a tehén árával vetekedő összegért vásárolt ruháig sokféle viseletet láttunk. Bepillantást kaptunk a magyarországi németek történetébe. Az Örökség-mintázok című tárlat a székelyek életét mutatta be mindennapi tárgyaikon, viseleteken, munkaeszközök, bútorokon keresztül. Láthattunk elveszettnek hitt színezett fotókat, azokat az 1862-es londoni világkiállításon mutattak be, hogy megismertessék a világgal hazánkat. Megcsodáltuk a Budapestről és a Városligetről készült maketteket is, ám a gazdag múzeumi anyagnak csak töredékét láttuk.

Forrás: beol.hu

Megosztás:

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük