Általános gyógyszerészi tanácsok cukorbetegeknek
- Egyéb, Szervezeti hírek
- 2024. november 18.
- 0
A cukorbetegség kezelésének, gyógyszeres terápiájának áttekintése a SZEBB-program keretében
Magyarországon több mint egymillió-kettőszázezer cukorbeteg él. Az 1-es vagy 2-es típusú diabétesszel érintettek élethelyzetének könnyebbé tétele igen nagy kihívást jelent, ezért a kormány idén januártól megkezdte a Nemzeti Diabétesz Stratégia kidolgozását. A programhoz csatlakozott többek között a Magyar Gyógyszerészi Kamara, amely szervezet az idei Országos Patikanap kiemelt témájának a cukorbetegség gyógyszeres kezelésének támogatását választotta.
Megközelítőleg egy éve indult útjára a gyógyszertárakban a SZEBB-program, amelynek a célja, hogy megismertesse a sikeres gyógyszeres terápia alapvető feltételeit. Fontos, hogy bármilyen gyógyszeres kezelésre van szükség, a terápia maximális eredményessége érdekében figyelni kell a gyógyszerek biztonságos használatára, ehhez pedig a betegek együttműködése elengedhetetlen.
Cukorbetegség esetén az általános gyógyszerszedési javaslatokon túl rengeteg tanácsra kell figyelnie az érintetteknek, ehhez szeretnénk áttekintő, gyógyszerészi segítséget nyújtani a SZEBB-program szempontjait követve.
SZÜKSÉGESSÉG – avagy mindig minden legyen kéznél!
Az első és legfontosabb, hogy egy megbízhatóan működő vércukorszintmérő készülékkel rendelkezzen (és ehhez tartalék elemmel), továbbá legyen otthon a készülékkel használható, megfelelő mennyiségű tesztcsíkja! Ezek mellett szüksége lehet még újbegyszúró készülékre és vérvételi lándzsára. A gyógyszertárakban vagy a gyógyászati segédeszköz boltokban akár recept nélkül is megvásárolhatók ezek az eszközök, de vannak receptre, ártámogatással felírható típusok is (elsősorban a tesztcsíkokból). Amennyiben nehézséget okoz Önnek ezen eszközök használata vagy karbantartása, bátran kérjen segítséget a gyógyszertárakban!
Fontos, hogy rendszeresen vezesse a mért vércukorszintjét és az ezt befolyásoló hatásokat egy praktikus vércukornaplóban! Ma már nemcsak papíron, hanem okos telefonos applikációkban is rögzítheti adatait. Amennyiben a kézzel írott vércukornapló használata egyszerűbbnek tűnik Önnek, akkor javasoljuk, hogy a képen látható táblázat szerint vezesse eredményeit egy erre rendszeresített kis füzetben!
A vércukornaplót IDE KATTINTVA töltheti le.
Mindezek mellett arra is figyelnie kell, hogy mindig legyenek Önnél a gyógyszerei is! A cukorbetegség gyógyszerei többfélék lehetnek, pl. szájon keresztül szedhető tabletták vagy kapszulák; injekciós vagy pumpás gyógyszeradagolók. Bármilyen gyógyszert használ, alapvető szabály, hogy sose hagyja, hogy teljesen elfogyjanak! Mindig időben váltsa ki ezeket a gyógyszertárakban! Amennyiben injekciós vagy pumpás gyógyszeradagolókat használ, az ezekhez szükséges egyszer használatos tűk se fogyhatnak el idő előtt! (Ezek szintén kaphatók recept nélkül is, de legtöbbször ártámogatással, receptre írják fel az orvosok.)
Ne felejtse el magával vinni eszközeit és gyógyszereit, ha elutazik! Amennyiben külföldre utazna, akkor egy angol nyelvű diabétesz igazolványra is szüksége lehet.
EREDMÉNYESSÉG – fontos a rendszeresség és a fegyelmezettség!
A cukorbetegség kezelésének eredményességéhez alapvető fontosságú a diéta, tehát az elfogyasztott szénhidrát minősége, és az elfogyasztott szénhidrát mennyiségének a számolása. Az önellenőrző vércukorszintméréseket mindig az orvosával egyeztetett rendszerességgel végezze! Ezek a mérések a vércukor aktuális mennyiségét jelzik a vérben, illetve ennek rövid idő alatt bekövetkező megváltozását.
Jelentősek a rendszeres laborvizsgálatok is. Az egyik legfontosabb az ún. HbA1c vizsgálat, amely a vizsgálatot megelőző 2-3 hónap vércukorszintjének átlagáról ad információt. A HbA1c terápiás célértéke általában 6,0% és 8,0% között helyezkedik el (betegenként eltérő lehet).
Mindenképpen meg kell említeni, bár tudjuk, hogy az idő előrehaladtával egyre nehezebb erre odafigyelni, de az idősebb korosztály számára is fontos a rendszeres és a kiegyensúlyozott fizikai aktivitás. Ez nemcsak a vércukorszint, hanem a testsúly csökkentésében is segíthet (pl. napi rendszerességű séták beiktatásával).
Gyógyszerészként elsősorban abban tudunk támogatást nyújtani Önnek, hogy helyesen szedje, illetve használja a cukorbetegségére felírt gyógyszereit. Az egyik leggyakrabban használt gyógyszerforma a tabletta. Ezek között vannak, amelyek nevében „XR” jelzés olvasható a csomagolásukon, erre azért kell figyelni, mert ezek nem felezhetők és nem poríthatók. Napjainkban a leggyakoribb injekciós gyógyszerformák az eldobható „pen-ek”, azaz a tollak. Az ezekhez használandó egyszer használatos pen tűket minden alkalommal cserélni kell a hatékony gyógyszerbeadás érekében. Az injekciós készítmények típusának megfelelően a beadás pontos helyét mindig változtatni kell (egy adott területen belül is). Figyelni kell a helyes beadási technikára, ha szükséges, ebben érdemes segítséget kérni az otthoni ápolás során.
BIZTONSÁGOSSÁG – különösen elővigyázatosnak kell lenni!
A cukorbetegség gyógyszeres terápiájának legismertebb mellékhatása az ún. hipoglikémia. Ez a vércukorszint túlzott mértékű lecsökkenése, ami a régebbi típusú gyógyszerek használata esetén gyakrabban fordulhat elő, ezért tartson magánál gyorsan felszívódó édességet (pl. szőlőcukrot)! Amennyiben az orvosa hipoglikémia esetére glukagon injekciót írt fel Önnek, akkor annak felhasználhatósági idejét rendszeresen ellenőriznie kell, hiszen jobb esetben erre csak ritkán van szükség. Általános mellékhatás lehet még a hasi panaszok kialakulása (pl. puffadás, görcsök, hasmenés, hányinger, hányás). Ilyenkor gyakran van terápiás megoldás, de sajnos az is lehet, hogy komoly probléma áll a háttérben, ezért jelezze ezeket a panaszokat is orvosának, gyógyszerészének! Bizonyos vércukorszintcsökkentő gyógyszerek mellett különösen figyelni kell a fokozott folyadékfogyasztásra, de ez általánosságban is nagyon fontos.
A még nem használt injekciós gyógyszerek (patronok, pen-ek) hűtőben tartandók (2-8°C), de nem fagyhatnak meg! Erre utazáskor is figyelnie kell, ha repülővel indul útnak, akkor ezeket a kézipoggyászban kell szállítania! A különböző tabletták és kapszulák tárolása egyszerűbb, hiszen szobahőmérsékleten tárolhatók, de ezek is fénytől és nedvességtől védve, továbbá az unokáktól elzárva tartandók!
Receptköteles gyógyszerei mellett előfordulhat, hogy időnként – különböző panaszok miatt – recept nélkül vásárolható gyógyszerekre vagy egyéb készítményekre lehet szüksége. Érdemes tudnia, hogy ezekből is létezhetnek cukormentes változatok! Mindig kérdezzen meg minket, gyógyszerészeket, hogy a recept nélkül választott készítmény szedhető-e a cukorbetegségére használt gyógyszerei mellett! Elsősorban egyes ásványi anyagok vagy növényi összetevők lehetnek hatással a vércukorszintre (pl. króm, fahéj).
Végezetül meg kell említeni, hogy hosszútávon az egészségi állapot romlása, a nem megfelelő kezelés vagy a terápiás együttműködés hiánya sajnos a cukorbetegség szövődményeinek kialakulását okozhatja. Ezért már a kezdetektől érdemes figyelnie a következőkre: rendszeres vérnyomásmérés és időnkénti látásvizsgálat, egyéb laborértékek figyelése (pl. vérzsírszint), bőrápolás és sebkezelés (különösen a lábfejeken)!
BETEG-EGYÜTTMŰKÖDÉS – bármilyen kérdése vetődik fel a leírtakkal kapcsolatban, bátran kérjen tanácsot a gyógyszertárakban!
dr. Somogyi Orsolya Ph.D.
szakgyógyszerész,
a SZEBB-program szakmai vezetője
Források: kormany.hu, cukorbetegkozpont.hu, sejk.neak.gov.hu, vercukormeres.hu
- Már több mint 700 ezer felhasználója van a Gondosóra programnak 2024. október 27.
- Ingyenes nyugdíj-előtakarékossági számla az Államkincstártól! 2024. szeptember 17.
- Nyitrai Zsolt: az idősek számíthatnak ránk! 2024. október 1.
- Az egészség- és önkéntes nyugdíjkasszáknál toboroznak 2024. szeptember 16.
- Általános gyógyszerészi tanácsok cukorbetegeknek 2024. november 18.
- A nyugdíj vásárlása nem új fogalom, mégis kevesen tudnak róla 2024. szeptember 17.
2024. december 2.
Akadálymentesen is kitölthető a nemzeti konzultáció
2024. november 29.
A karácsony közeledtével megszaporodnak az online csalások
2024. november 29.
Előzzük meg a tüzeket az ünnepek alatt
2024. november 28.
A Gondosóra program a generációk közötti együttműködést is erősíti
2024. november 27.
Több mint száz műalkotás a Szépművészeti Munkácsy-kiállításán
2024. november 26.