Ezért fontos a rost a táplálkozásban

Az étkezési rostok az emberi szervezet számára nélkülözhetetlen növényi eredetű szénhidrátok. Ha nem fogyasztunk belőle elegendő mennyiséget, arra kellemetlen tünetek hívhatják fel a figyelmet.
Miért fontos a rostfogyasztás?
A rostokat a szervezetünk nem, vagy csak részben képes megemészteni, azonban mégis alapvető szükségünk van rájuk. Két változatát különböztetjük meg: a vízben oldódó és a nem oldódó rostokat. Azok, amelyek vízben oldódnak, zselé szerű anyagot képezve haladnak át a szervezeten. Amellett, hogy előnyösen befolyásolják a szénhidrátok és a zsírok anyagcseréjét, táplálják a bélflórát, valamint megkötik a káros – például rákkeltő – anyagokat is, amelyek ezáltal rövidebb ideig és kisebb mennyiségben maradnak a bélben. Fogyasztásuk csökkenti a cukorbetegség, a koszorúér-betegségek, a zsíranyagcserezavarok, valamint az epekövesség és az elhízás kialakulásnak az esélyeit is.
A vízben nem oldódó étkezési rostok szintén hasznos feladatot látnak el: lassítják a szénhidrátok felszívódását és a gyomor kiürülését, amellyel az éhségérzet csökkenése is együtt jár. Vízmegkötő képességük növeli a széklet tömegét, segíti annak végig haladását és távozását, amely szerepet játszik a különböző vastagbélbetegségek megelőzése szempontjából is. Érdemes azonban tudni, hogy nem csak a szükségesnél kevesebb, hanem a jóval nagyobb mennyiségű rost is okozhat egészségügyi problémákat, például ásványianyag felszívódási zavarokat, puffadást vagy székelési zavarokat. Az ajánlott, optimális rostmennyiség nők esetén napi 21-35 gramm, férfiaknál 30-38 gramm, míg gyerekeknek – életkortól függően – 15-25 gramm.
Rostforrások
Az étkezési rostok leggyakoribb forrásai különböző növényi eredetű élelmiszerek, elsősorban zöldségek, gyümölcsök, gabonák, magvak és hüvelyesek. Nagyobb mennyiség található belőlük például a teljes kiőrlésű péksüteményekben, a zabpehelyben, csicseriborsóban, mandulában, almában, valamint a bogyós és aszalt gyümölcsökben. Javasolt ezeket naponta többször, változatos formában fogyasztani. Fontos kiemelni, hogy a magas rosttartalmú ételeket mindig bőséges folyadékkal vigyük be a szervezetbe, különben emésztési és székletürítési panaszokat okozhatnak.
- Az államtitkár minden vitát vállal!
- Már több mint 700 ezer felhasználója van a Gondosóra programnak
- Általános gyógyszerészi tanácsok cukorbetegeknek
- Gondosórával 107 évesen is biztonságban – interjú az ország legidősebb polgárával
- Ingyenes nyugdíj-előtakarékossági számla az Államkincstártól!
- Monszpart Zsolt: Egy apró döntés is csodákra képes
2025. június 30.
Így változtak a strandbelépők árai Bács-Kiskun megyében
2025. június 30.
Muzsikál az erdő a Mátrában
2025. június 30.
Mit vigyünk magunkkal a nyaralásra? Segít az úti patika!
2025. június 29.
8 csonterősítő étel 50 év felettieknek
2025. június 28.