„Van másik!” – kérdezze gyógyszerészét!

Megosztás:

A Magyar Gyógyszerészi Kamara nemrégen egy lakossági felmérést végzett olyan személyek körében, akik rendszeresen járnak gyógyszertárba. Azt szerettük volna megtudni, hogy betegeink hogyan vélekednek a gyógyszerészekről és a gyógyszertárakról, illetve milyen elvárásaik vannak velünk szemben.

Az egyik kérdésünk arra irányult, hogy melyek az „ideális patika” jellemzői és ezek közül mit tartanak fontosnak. A kapott válaszok szerint a legfontosabb, hogy legyen kedves és figyelmes a kiszolgálás, mindig legyen elérhető a keresett gyógyszer, legyen kedvező az árszínvonal és ajánlják fel az „olcsóbbat”.

Azt, hogy mindig legyen elérhető a beteg által éppen keresett gyógyszer, nagyon nehéz teljesíteni. Egyfelől sokezerféle gyógyszer van forgalomban Magyarországon, másfelől pedig sok gyógyszer időlegesen „hiánycikk”. Ez utóbbi döntő mértékben világpiaci okokra vezethető vissza: ha egy nagy cég nem tud annyit előállítani, mint amennyire szükség lenne, nem mindig a magyar piacot preferálja. Ilyenkor érdemes helyettesítő gyógyszert kérnünk.

A vény nélküli gyógyszerek körében nem kell tartanunk attól, hogy patikaszer nélkül megyünk ki a gyógyszertárból. Sok olyan van ugyanis forgalomban, amelyekben ugyanaz a hatóanyag, mint egy más néven forgalmazott gyógyszerben. Sok olyan láz- és fájdalomcsillapítót, görcsoldót és egyéb gyógyszert hoztak forgalomba Magyarországon, amelyikből „van másik”. Mivel ezekből széles a választék, nyugodtan megkérdezhetjük patikusunkat, hogy van-e az általunk ismerttel azonos hatású, de annál olcsóbb gyógyszer. Célszerű, ha ilyen esetekben a pénztárcánkat jobban kímélőt vásároljuk.

Kicsit más a helyzet a vényköteles gyógyszerek esetében. Itt a kormány sok év óta jogszabályokkal védi a betegek pénztárcáját, és ez nemcsak arra a társadalombiztosítási támogatásra érvényes, amelynek köszönhetően a vényköteles gyógyszerek többségénél a fogyasztói árnál jóval kevesebbet kell a betegnek a vény kiváltásakor fizetni. Azoknál a gyógyszereknél, amelyeknek azonos a hatóanyaga, a hatóanyag mennyisége és a hatása, de különböző néven kerültek forgalomba, jogszabály rendelkezik arról, hogy ezek közül egymással melyek helyettesíthetők.

Ehhez kapcsolódóan a kormány egy olyan „generikus” programot is bevezetett, ahol az egymással helyettesíthető gyógyszerek közül a legolcsóbbhoz rendelt támogatás jár a többihez is. Így a beteg számára a legolcsóbb gyógyszer kerül a legkevesebbe, ugyanakkor a drágább gyógyszer árkülönbözetét a betegnek kell megfizetni. Ezáltal olyan „árverseny” indult el, amelynek eredményeként egymás alá licitáltak az egymással helyettesíthető gyógyszereket forgalmazó gyárak. Ez jelentős megtakarítást hozott a biztosítónak és a betegeknek is komoly költségcsökkenéssel jár.

Ha olyan vényköteles gyógyszert ír fel Önnek az orvosa, amelyből több, egymással helyettesíthető is van forgalomban, érdemes kérni a gyógyszertárban a legolcsóbb helyettesítőt. Ebben a gyógyszerésze segít. Mert szinte mindig „van másik”, amelyik ugyanolyan jó és a pénztárcánkat is kíméli.

Dr. Hankó Zoltán
elnök
Magyar Gyógyszerészi Kamara

Megosztás:

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük