Mikor kezeljük gyógyszeresen az elhízást?

Sajnos Magyarországon nagyon szomorú statisztika látott napvilágot. Az ország felnőtt lakosságának kétharmada túlsúlyos vagy elhízott.
Az adatokban még elkeserítőbb, hogy egyre inkább a fiatalabb korosztály felé csúszunk el. Maga az elhízás betegség, melyet kezelni szükséges.
Miért indokolt az elhízást kezelni?
Az elhízás számos idült megbetegedéshez vezethet, a leggyakoribbakat kiemelve:
• magas vérnyomás,
• 2-es típusú cukorbetegség,
• szív-ér rendszeri megbetegedések,
• vizelettartási problémák,
• teherviselő nagyízületi problémák,
• daganatos megbetegedések,
• emésztési problémák,
• alvásproblémák.
Az elhízott betegek élete 3–10 évvel rövidül meg.
Mikor javasolt az elhízást gyógyszerrel kezelni?
Az elhízás foka különböző mértékű lehet. Legáltalánosabb fokmérője a túlsúlynak a BMI, vagyis a testtömegindex. a testsúlykilogrammot elosztjuk a magasságméter négyzetével. Nem tökéletes, de kiváló arra, hogy elinduljunk a kezelés útján.
Pontosabb képet ad, ha van lehetőség testösszetétel-mérést is végezni, mely jelzi a testzsírszázalékot és a zsigeri zsír arányát is. Például a 35-ös BMI egy 165 cm magasságú nő esetén 95 kg-ot jelent, vagyis láthatjuk, nem extrém súlyokról beszélünk. Ha testsúlyfüggő társbetegség is fennáll, akkor túlsúlyban (27 feletti BMI esetén) az életmód-terápia mellé (mely kalóriaszegény étrendből és rendszeres testmozgásból áll) gyógyszeres kezelés is javasolt. 30-nál magasabb BMI esetén – meglévő egyéb egészségügyi betegségek nélkül is – az elhízás gyógyszeres kezelést igényel.
Ki kezelje az elhízott beteget?
A beteg számára egy komoly, összehangolt csapatmunka hozza a legjobb eredményt. Orvos-dietetikus-gyógytornász-pszichológus a beteggel együtt a leghatékonyabb. A belgyógyász, a diabetológus, az endokrinológus vagy az obezitológus szakorvos az indokolt vérvizsgálatok elvégzése, az egyéni kórelőzmény és belgyógyászati státusz felvétele után a legoptimálisabb, testsúlycsökkentést segítő gyógyszeres
kezelést javasolja. a dietetikus az egyénre szabott étrend kialakításával és a táplálkozási tanácsadással segíti a fogyni vágyókat. a gyógytornász a helyesen kivitelezett tornagyakorlatokat megtanítja és megtervezi a mozgásprogramot, miután felmérte az illető fizikális állapotát, ízületeinek mozgástartományát. Gyakran lelki okai is vannak a túlevésnek, a mentális egészségünk védelme is ugyanolyan fontos, ezért pszichológiai foglalkozásokkal is támogatás nyújtható.
Milyen gyógyszerrel kezeljük az elhízott beteget?
Magyarországon többféle készítmény van törzskönyvezve elhízásra, amelyek különböző módon segíthetnek a testsúly csökkentésében.
Az egyik tablettás változat a gyomor- és bélrendszerben gátolja az étellel elfogyasztott zsír kb. 1⁄3 részének megemésztését, ezáltal segítve a súlycsökkenést.
Van olyan, kombinált hatóanyagot tartalmazó tabletta, amelyik a központi idegrendszeren lévő jutalomrendszer befolyásolásán keresztül fejti ki étvágycsökkentő hatását.
Nagyon ígéretesnek tűnő készítmények a glükagonszerű peptid-1 receptor agonisták is, amelyek a vércukor- és étvágyszabályozó hatásokat a hasnyálmirigyben és az agyban, specifikusan a receptorokon közvetítve végzik.
Egyelőre még a testsúlycsökkentés mértéke a bariátriai sebészeti beavatkozások eredményétől elmarad, de külföldön már engedélyezve vannak olyan kettős agonisták, melyek használatával életmódváltással együtt egyes esetekben a fogyás mértéke megközelíti a testsúlycsökkentő műtétek által elért eredményeket.
Ezek a gyógyszerek csak orvosi felügyelet mellett kezdhetőek el és alkalmazhatók. A szakorvos személyre szabottan tudja indikálni a fogyasztógyógyszereket, melyeknek hatékonyságát nagy betegszámú vizsgálatokkal támasztották alá. Az elhízásra való gyógyszerek azonban
önmagukban csak mérsékelt eredménnyel járnak, ha nincs mellettük életmódváltás! Türelmesnek kell lenni magunkkal szemben, és mindenképpen reális célokat tűzzünk ki! Hosszú távú elköteleződés az elhízás kezelése, hiszen krónikus betegségként hosszú, éveken át tartó terápiáról van szó, melyet időszakosan gyógyszerrel javasolt megtámogatni.
Forrás: Dr. Gyöngy Andrea belgyógyász, diabetológus adjunktus
- Már több mint 700 ezer felhasználója van a Gondosóra programnak
- Általános gyógyszerészi tanácsok cukorbetegeknek
- Gondosórával 107 évesen is biztonságban – interjú az ország legidősebb polgárával
- Monszpart Zsolt: Egy apró döntés is csodákra képes
- Ingyenes nyugdíj-előtakarékossági számla az Államkincstártól!
- Dr. Hankó Zoltán: A lényeg, hogy minél több segítséget tudjunk nyújtani a betegeinknek
2025. május 9.
Mikor kezeljük gyógyszeresen az elhízást?
2025. május 9.
Ez a rés most kisebb lett
2025. május 9.
XIV. Leó: „Béke legyen veletek!”
2025. május 8.
Újabb funkcióval bővült az EgészségAblak applikáció
2025. május 8.