„Minket, nyugdíjasokat Magyarországon megbecsülnek!”

Megosztás:

Az Országos Nyugdíjas Polgári Egyesület (ONYPE) immár több mint két évtizede dolgozik azon, hogy aktív, közösségi életet biztosítson a szépkorúaknak, miközben képviseli érdekeiket helyi és országos szinten egyaránt. Murvainé Láng Rózával, az Országos Nyugdíjas Polgári Egyesület elnökével készített interjúnkban szó esett az egyesület küldetéséről, legemlékezetesebb programjairól, az idősek helyzetéről és arról is, miért fontos egy közösséghez tartozni nyugdíjas éveinkben.

– Kérem, mutassa be röviden az Országos Nyugdíjas Polgári Egyesületet! Milyen céllal jött létre?

– Az Országos Nyugdíjas Polgári Egyesület 2000-ben jött létre Budapesten. Dr. Aszódi Pál ügyvéd, országgyűlési képviselő szervezőmunkájának eredményeképpen sikerült országos hálózatot kialakítani. Az ONYPE önálló jogi személy, képviseletét a küldöttgyűlés által háromévente megválasztott elnök látja el, akinek munkáját háromfős elnökség, valamint Gazdasági és Etikai Bizottságok segítik. Az egyesület tevékenységét és gazdálkodását a Felügyelő és Ellenőrző Bizottság ellenőrzi. Jelenleg 30 helyi szervezetünk működik országszerte, városokban és falvakban egyaránt. A központ Budapesten saját irodával rendelkezik, ahol a vidéki szervezeteinkkel való személyes kapcsolattartás, a programszervezés és az irányítás zajlik.

– Az elmúlt években milyen programokat, kezdeményezéseket valósított meg az egyesület? Van-e olyan projekt, amire különösen büszkék?

Lehetőségeinkhez mérten évente több programot szervezünk nyugdíjasaink számára. Nagyobb rendezvényeinken a résztvevők száma 200 és 400 fő között mozog. Ezeken az alkalmakon fellépési lehetőséget is biztosítunk tagjainknak, hogy megmérettethessék magukat – legyen szó versmondásról, énekről, zenéről stb.

Felejthetetlen rendezvényeink voltak például Kaposváron, Kiskunmajsán és környékén, Jászberényben, Karcagon, Ecsegfalván, Budapesten, illetve Fegyverneken. Központunk szervezésében tagjainknak lehetőségük van színházlátogatásra, balatoni vagy egerszalóki nyaralásra. Nagy az érdeklődés az Erdélybe szervezett kirándulások iránt is.

– Hogyan látja a magyar nyugdíjas társadalom helyzetét napjainkban?

– Úgy gondolom, hogy az elmúlt években sokat javult a nyugdíjasok helyzete Magyarországon – nemcsak anyagi értelemben, hanem abban is, ahogyan a társadalom figyel rájuk. Egyre több a közösségi program, a támogatott lehetőség, a biztonságot nyújtó kezdeményezés.

Mi magunk is azért dolgozunk, hogy a szépkorúak ne maradjanak magukra: nyugdíjasnapokat, sport- és kulturális rendezvényeket szervezünk, mert hisszük, hogy az aktív, közösségi élet örömtelibbé teszi a nyugdíjas éveket. Az állam is fontos lépéseket tett az idősek anyagi és erkölcsi megbecsüléséért. A Gondosóra program például biztonságosabb életet biztosít az idősebbeknek.

Természetesen mindig van hová fejlődni, de jó látni, hogy az idősek mindinkább érezhetik: számítanak, értékes tagjai a közösségnek. Ezért dolgozunk mi is nap, mint nap, és öröm, hogy ebben sokan partnereink.

– Milyen kapcsolatot ápol az egyesület a kormányzattal és az állami szervekkel?

– Egyesületünk számára mindig is fontos volt a kiegyensúlyozott, értékalapú együttműködés a kormányzattal, az állami szervekkel és az önkormányzatokkal. Az országos központ aktív kapcsolatot ápol a kormányzati intézményekkel, minisztériumokkal, azok tisztségviselőivel, valamint az Idősek Tanácsával. A helyi szervezeteink elsősorban a megyei közgyűlésekkel és önkormányzatokkal működnek együtt, hiszen közös célunk, hogy a nyugdíjasok életminőségét helyi szinten is javítsuk.

Egyesületünk pártsemleges, tevékenységét mindig az alapszabályban lefektetett értékek mentén végzi. Fontos számunkra az elvhűség: nem célunk a mindenáron való bővülés, inkább olyan partnereket keresünk, akikkel közös értékeken osztozhatunk. Valljuk és őrizzük a polgári, nemzeti és keresztény-konzervatív értékeket, s lehetőségeink szerint támogatjuk az állami és önkormányzati feladatok – különösen a szociális ellátás, az idősek gondozása és közösségi életének szervezése – megvalósítását.

Fontosnak tartom azonban kiemelni, hogy a magyar kormány kiemelt feladatának tekinti az idősebb korosztály anyagi és erkölcsi megbecsülését. 2010-ben szövetséget kötött a nyugdíjasokkal, vállalva, hogy történjék bármi, megőrzi és megvédi juttatásaikat.

Az elmúlt években számos intézkedés született ennek érdekében, melyek közül több is kézzelfogható segítséget jelentett tagjaink számára. Az ONYPE nyitott az együttműködésre, folyamatosan megújul, és tudatosan alkalmazkodik a társadalmi környezet változásaihoz, hogy mindig a legjobban szolgálhassa a nyugdíjas közösség érdekeit.

Murvainé Láng Róza, az ONYPE elnöke

– 2010 előtt sok idős ember a saját bőrén érezte a megszorításokat. Hogyan értékeli azt a korszakot, összehasonlítva a mai helyzettel?

– Aki nyugdíjasként megélte a 2010 előtti időszakot, pontosan tudja, mennyi nehézséggel kellett szembenéznünk. Sokszor éreztük, hogy háttérbe szorulunk, és nem kapjuk meg azt a figyelmet és megbecsülést, amelyet hosszú évtizedeken át végzett munkánk alapján joggal elvárhatnánk.

Emlékezetes, hogy akkoriban a tizenharmadik havi nyugdíjat is megvonták, ami különösen érzékenyen érintette az idősebbeket. Ehhez képest az elmúlt években kedvezőbb folyamatoknak lehettünk tanúi. Elismerés illeti azokat az intézkedéseket, amelyek kifejezetten az idősek terheinek csökkentésére és életminőségének javítására irányultak. Ide tartozik például a tizenharmadik havi nyugdíj fokozatos visszavezetése, a nyugdíjak rendszeres emelése, és az a törekvés, hogy ezek az emelések legalább az inflációval lépést tartsanak.

Pozitív példaként említhető a rezsicsökkentés is, amely sok idős ember számára jelent anyagi könnyebbséget. A Nők40 program is kiemelkedő – ez lehetővé teszi, hogy negyven év munkaviszony után a nők nyugdíjba vonulhassanak, függetlenül a nyugdíjkorhatártól. Ez nemcsak az időseknek jelent könnyebbséget, hanem a családokat is segíti. A legfrissebb intézkedések közül kiemelném a vidéki otthonfelújítási programot is, amelyet az 5000 fő alatti településekre terjesztettek ki. Ez valós lehetőséget kínál arra, hogy sok idős ember korszerűbb, biztonságosabb környezetben élhessen.

Természetesen még vannak kihívások – például az alapvető élelmiszerek ára sokaknak továbbra is komoly nehézséget jelent. De az is tény, hogy történtek lépések az indokolatlan áremelések visszaszorítására, például az élelmiszerárrés-csökkentéssel. Nyugdíjas közösségként számunkra az a legfontosabb, hogy ezek a támogatások kiszámíthatók legyenek, és megmaradjon az a szövetség, amelyben az időseket partnerként kezelik.

– Milyen terveik, célkitűzéseik vannak a következő évekre nézve?

– Ebben az évben még hat városban fogunk nyugdíjasnapot szervezni, amelyekre már folynak az előkészületek. Az első rendezvény szeptember 7-én Újkígyóson és környékén lesz. Minden évben több olyan országos rendezvény van, amelyen meghívottként vesznek részt az ONYPE helyi szervezetei is. A helyi szervezetek közötti közös programok országos feladatnak minősülnek. Minden jól működő helyi szervezet erősíti az ONYPE-t.

– Azt Mit üzenne azoknak az időseknek, akik még nem tagjai semmilyen szervezetnek? Miért érdemes csatlakozniuk egy nyugdíjas érdekképviselethez?

– Nagyon sok nyugdíjassal találkozom, hiszen köztük élek. Volt alkalmam megtapasztalni és különbséget tenni a múlt és a jelen között.

Mindenhol vannak nehézségek. Az a legnagyobb baj, hogy az embereknek nincs lehetőségük megtapasztalni, más országokban hogyan élnek az idősek. Amit hallanak és elhisznek, az gyakran nem fedi a valóságot. Minket, nyugdíjasokat Magyarországon megbecsülnek. Sok lehetőségünk van, és élünk is ezekkel.

A kormány támogatja a nyugdíjasokat – a tizenharmadik havi nyugdíj, az emelések és a különböző juttatások mind jelentős segítséget jelentenek. Természetesen mindig lesznek problémák, de most, a jelenben mi nyugdíjasok anyagi biztonságban és a nekünk kijáró tiszteletben élhetünk.

Megosztás:

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük