Ingyenes nyugdíj-előtakarékossági számla az Államkincstártól!

Megosztás:
Ingyenes nyugdíj-előtakarékossági számla az Államkincstártól!
Ingyenes nyugdíj-előtakarékossági számla az Államkincstártól! A NYESZ online azonnal megnyitható lesz ügyfélkapun keresztül, valamint személyesen a Kincstár állampapír értékesítési ügyfélszolgálatain.

Februártól nyugdíj előtakarékossági célból is vásárolható állampapír a Magyar Államkincstárnál - derül ki a kincstár közleményéből.

Február 2-án indul a Kincstári nyugdíj-előtakarékossági számla (NYESZ) szolgáltatása a forint alapú állampapírba fektetett nyugdíj előtakarékosságra.

A NYESZ bevezetésének célja elsősorban az öngondoskodás legbiztonságosabb módjának, azaz az állampapírban történő megtakarítási lehetőségek szélesítése. A számlanyitás feltétele, hogy az ügyfél már rendelkezzen értékpapírszámlával a Kincstárban.

Hogyan kezdjünk neki?

A NYESZ online azonnal megnyitható lesz ügyfélkapun keresztül, valamint személyesen a Kincstár állampapír értékesítési ügyfélszolgálatain.

Az előtakarékoskodónak a számlanyitást megelőzően 5.000 forint befizetést kell teljesítenie a fő értékpapírszámlájára. A befizetés után  a nyugdíj-előtakarékossági számla Ügyfélkapun keresztül nyitható meg. Ezt követően a Webkincstáron és Mobilkincstáron keresztül is intézheti megtakarításait az ügyfél.  Aki ilyen módon takarékoskodik, személyi jövedelemadó-visszatérítésre is jogosult lesz, amelynek mértéke az adóévben teljesített befizetéseinek 20%-a, de maximum 100.000,-Ft. Az adó-visszatérítést a NAV a nyugdíj-előtakarékossági számlára utalja, ahol az összeg további állampapír-vásárlásra lesz használható. A NYESZ-t bárkinek érdemes lesz nyitni, aki ki tudja használni a 20%-os adó-visszatérítést és 10 évig a számlán tudja hagyni a megtakarítását. Ami még fontos, hogy az adómentes pénzkivétel feltétele emellett a nyugdíjba vonulás is.

Mi történik, ha több nyugdíj-előtakarékossági számla van a nevünkön?

Ha többféle nyugdíj-megtakarítása is van egy ügyfélnek (tehát például Nyugdíjbiztosítás és NYESZ, vagy Önkéntes Nyugdíjpénztár és NYESZ), akkor a maximálisan visszaigényelhető összeg ezen nyugdíjcélú megtakarításokra összesen évi 280.000 Ft.

A kincstári NYESZ-re valamennyi lakossági ügyfél által vásárolható forint alapú állampapír megvásárolható. A NYESZ-en a befektetés folyamatosan gyarapítható, a befizetések gyakoriságát az ügyfél dönti el – zárul a közlemény.

A NYESZ a legkevésbé népszerű nyugdíjcélú megtakarítási termék. Az MNB statisztikái szerint az életbiztosításokban (ezeknek egy részét képezi a nyugdíjbiztosítások) lévő díjtartalékok a legmagasabbak. Ezeket nem sokkal lemaradva követi az önkéntes nyugdíjpénztárak által kezelt vagyon, míg NYESZ-en ennek alig ötödét tartják a magyarok.

A szerződésszámot tekintve az önkéntes kasszákban van a legtöbb tag, a három nyugdíjcélú megtakarítási forma közül azonban egyedül a nyugdíjbiztosítások száma tudott nőni tavalyhoz képest. Az önkéntes pénztárak taglétszámában és a NYESZ-es számlák számában is visszaesést lehetett látni:

Az államilag támogatott nyugdíjcélú megtakarítások fontosabb paraméterei
Elérhető befektetések Adójóváírás éves maximuma Teljes költségmutató (10 év) Szerződésszám / taglétszám (ezer fő)
Önkéntes nyugdíjpénztár Nyugdíjpénztári befektetési portfóliók 150 000 Ft 0,33-3,16% 1074
Nyugdíjbiztosítás Eszközalapok / biztosítói portfóliók vegyes termékekhez 130 000 Ft 1,83-7,39% 477
NYESZ Befektetési alapok, kötvények, részvények 100 000 Ft N/A 89
Forrás: MNB, Portfolio

Speciális formája lesz az államkincstári számla a hagyományos értelemben vett NYESZ-nek, hiszen a kincstárnál csak állampapírokat tehet rá a számlára a megtakarító. Más szolgáltatóknál a NYESZ-re befektetési eszközök széles választékából meríthetünk, cserébe viszont nagy hozzáértést is igényel.

Válasz a nyugdíjkötvényre

Az, hogy a Magyar Államkincstár Nyugdíj-előtakarékossági Számlát nyit, részben az ÁKK már régóta hangoztatott, majd később elvetett nyugdíjkötvényére lehet egy válasz az állam részéről. Kérdés, hogy az államkincstári nyugdíjszámla a sokak által várt nyugdíjkötvényt váltja ki, vagy várható-e, hogy speciálisan erre a számlára épített nyugdíjkötvénnyel jön ki az ÁKK. Másrészt ebből a lépésből is látszik, hogy igyekszik az állam a magyar megtakarítókat minél inkább a hosszú távú állampapír-tartásra ösztönözni. A NYESZ feltörése ugyanis jelentős adózási vonzattal bírhat, ezt az alábbi táblázatunkban foglaltuk össze.

Nyugdíjcélú megtakarítások adózása Magyarországon
Esemény NYESZ Önkéntes nyugdíjpénztár Nyugdíjbiztosítás
Feltörés 10 év eltelte előtt 15% szja, 13% szho a hozamra, adójóváírás 120%-át vissza kell fizetni Nincs rá lehetőség 6 év előtt 15% kamatadó és 13% szocho a hozamra, 6 év után 7,5% kamatadó, 6,5% szocho, az adójóváírás 120%-át vissza kell fizetni mindkét esetben
Nyugdíjba vonulás 10 év eltelte előtt 15% szja, 13% szho a hozamra 15% szja a tőkére 6 év előtt 15% kamatadó és 13% szocho a hozamra, 6 év után 7,5% kamatadó, 6,5% szocho, járadék formában adómentes
Feltörés 10 év eltelte után 15% szja, 13% szho a hozamra, adójóváírás 120%-át vissza kell fizetni Hozam adómentesen kivehető három évente, tőkére 15% szja, 13% szho, az első tíz év adóalapja évente tíz százalékponttal csökken Adójóváírás 120%-át vissza kell fizetni
Nyugdíjba vonulás esetén 10 év után Adómentes Adómentes Adómentes
Feltörés 20 év eltelte után 15% szja, 13% szho a hozamra, adójóváírás 120%-át vissza kell fizetni Hozam adómentesen kivehető három évente, első tíz éves befizetés tőkéje adómentes, az efölötti befizetésre 15% szja, 13% szho fizetendő (tíz év fölötti tőke adóalapja fentiekhez hasonlóan alakul) Adójóváírás 120%-át vissza kell fizetni
Nyugdíjba vonulás esetén 20 év után Adómentes Adómentes Adómentes
Forrás: Portfolio-gyűjtés
Megosztás:

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük