Telefonos átverésre figyelmeztetnek a szakemberek
A telefonos átveréseknek számos módja van, ezek közül egyik legismertebb a wangiri, aminek sajnos még manapság is sokan áldozatul esnek.
Szerencsére egyre több ember számára világos, hogy a külföldi telefonszámról befutó hívásokat gyanakvással kell fogadni. A csalók ennek ellenére fáradhatatlanul próbálkoznak és még mindig nagy összegeket szednek össze abból, ha visszahívjuk a számot.
A napokban gyakran felbukkant a kijelzőkön egy telefonszám, amely a következő:
+353879862758 (Írország)
A „Wangiri” japán kifejezés, jelentése: „egy csörgés és lerakják”. A csalók automata rendszerekkel egy gyors, mindössze egyetlen csengéses hívást kezdeményeznek egy külföldi számról, majd azonnal megszakítják. A céljuk az, hogy a hívott fél kíváncsiságból vagy tévedésből visszahívja a számot. Ezek persze emelt díjas vonalak, melyek árát a telefonos szolgáltató számítja fel a hívó félnek, ami igen költséges lehet, különösen nemzetközi vonal esetén. Ha mégis visszahívjuk. a visszahívott számokon az automata rendszer vagy hosszan várakoztat, vagy egy rögzített hangüzenet szól, hogy minél tovább vonalban tartsanak és így növeljék a költségeinket.
A Kiberpajzs.hu arra figyelmeztet, hogy a csalás akkor is eredményes és sokba kerül, ha a hívás látszólag sikertelen: például folyamatosan kicsöng, vagy épp nem csöng ki, hanem vonalszakadást vagy folyamatosan foglaltat jelez.
Amennyiben nagyon gyorsak voltunk és fogadni tudjuk a hívást – amire csekély az esély -. az nem növelheti a számlánkat. Ettől függetlenül a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) és a mobilszolgáltatók tudatos fogyasztói magatartásra és megfontoltságra intik az előfizetőket.
Szakemberek szerint az első és legfontosabb, hogy külföldi számokat lehetőleg ne hívjunk vissza. Különösen akkor ne, ha gyanús országkódról érkezik (például egzotikus, ritkán keresett országok). Időnként érdemes ellenőrizni a híváslistát a szolgáltatóknál, főleg, ha indokolatlanul magasabb a számla összege a szokásosnál. A családi csomagok esetén estén pedig érdemes a rokonokat, főleg a gyerekeket figyelmeztetni a lehetséges veszélyre.
- Már több mint 700 ezer felhasználója van a Gondosóra programnak 2024. október 27.
- Ingyenes nyugdíj-előtakarékossági számla az Államkincstártól! 2024. szeptember 17.
- Nyitrai Zsolt: az idősek számíthatnak ránk! 2024. október 1.
- Az egészség- és önkéntes nyugdíjkasszáknál toboroznak 2024. szeptember 16.
- Általános gyógyszerészi tanácsok cukorbetegeknek 2024. november 18.
- A nyugdíj vásárlása nem új fogalom, mégis kevesen tudnak róla 2024. szeptember 17.
2024. december 2.
Akadálymentesen is kitölthető a nemzeti konzultáció
2024. november 29.
A karácsony közeledtével megszaporodnak az online csalások
2024. november 29.
Előzzük meg a tüzeket az ünnepek alatt
2024. november 28.
A Gondosóra program a generációk közötti együttműködést is erősíti
2024. november 27.
Több mint száz műalkotás a Szépművészeti Munkácsy-kiállításán
2024. november 26.