322.650 forintra nőtt a havi nemzeti helytállási pótlék
Jelentős anyagi segítséget jelenthet a nemzeti helytállási pótlék, pontosabban nemzeti helytállásért pótlék azoknak, akik az 1956-os forradalom vagy a nemzeti ellenállás idején bizonyították helytállásukat, és ezért kitüntetésben részesültek. A havi összeghatár 2025-ben emelkedett, ami sokak számára fontos kiegészítést jelenthet a nyugdíjhoz.
Ki jogosult?
Aki
- magyar állampolgár,
- rendelkezik 1956-os Emlékéremmel, Emléklappal, Nemzeti Ellenállásért Emléklappal vagy Szabad Magyarországért Emléklappal,
- betöltötte a nyugdíjkorhatárt, nyugdíjat kap, vagy egészségi állapota legfeljebb 50%-os,
- és a nyugdíja vagy rendszeres pénzellátása nem haladja meg a 322.650 forintot, vagy egyáltalán nem kap ilyen ellátást és keresőtevékenységet sem végez.
Nyugdíjnak vagy rendszeres szociális ellátásnak minősül a rokkantsági ellátás, rehabilitációs ellátás, hadigondozotti pénzellátás, özvegyi járadék, korhatár előtti ellátás, szolgálati járandóság, táncművészeti életjáradék. A teljes lista megtalálható a MÁK hivatalos oldalán. A pótlékot a nyugdíjjal vagy más rendszeres ellátással együtt folyósítják, ennek hiányában önállóan utalják.
Ha az illető keresőtevékenységből származó jövedelmet kap, bármilyen összegben, akkor nem jogosult a pótlékra.
Ha valaki jogosult a nemzeti helytállásért pótlékra, akkor az összeget az ellátásával együtt kiegészítik 2025-ben havi 322 650 forintra. A pótlék minimális összege 500 forint, ennél kevesebb nem lehet. A jogosultságot mindig az adott időpontban érvényes összeghatár alapján kell megállapítani, és ha az összeghatár nő, a már folyósított pótlékot is ehhez igazítják.
Ha valaki nem kap nyugdíjat vagy más rendszeres pénzbeli ellátást, és nem végez keresőtevékenységet, akkor teljes egészében a pótlékot, azaz 2025-ben havi 322 650 forintot kap. A pótlék összege nem csökkenthető.
Amennyiben valakinek először csak pótlékot állapítanak meg, majd később nyugdíjat is kap, a nyugdíj összege nem befolyásolja a pótlékot, továbbra is megkapja annak teljes összegét. A pótlék megállapításakor figyelembe kell venni a külföldről kapott nyugdíj összegét is.
Igénylés
A nemzeti helytállásért járó pótlékot külön kérelem nélkül, automatikusan állapítják meg. A szükséges adatokat a nyugdíjfolyósító szerv a megfelelő hivataloktól kapja meg. A döntésről az érintett határozatot kap.
Ha valaki megváltozott munkaképessége alapján igényel pótlékot, akkor a nyugdíjfolyósító szervnek rendelkeznie kell egy határozattal vagy szakhatósági állásfoglalással. Ha ilyen nincs, azt az ügyfélnek kell benyújtania, amit akár a háziorvos által adott beutalóval is el lehet indítani.
A pótlékra való jogosultság megszűnik, ha az érintett már nem magyar állampolgár, vagy ha végleg külföldre költözik. Ilyenkor a folyósítást a következő hónap első napjától leállítják. Ha valaki külföldről visszaköltözik Magyarországra, a pótlék ismét járhat, a hazatelepülés hónapjának első napjától.
A nyugdíjfolyósító szerv az adott hónapban folyósítja a pótlékot, általában a nyugdíjjal vagy más rendszeres pénzbeli ellátással együtt. Ha az érintett nem kap ilyen ellátást, a pótlékot külön, önállóan utalják.
- Már több mint 700 ezer felhasználója van a Gondosóra programnak 2024. október 27.
- Általános gyógyszerészi tanácsok cukorbetegeknek 2024. november 18.
- Ingyenes nyugdíj-előtakarékossági számla az Államkincstártól! 2024. szeptember 17.
- Dr. Hankó Zoltán: A lényeg, hogy minél több segítséget tudjunk nyújtani a betegeinknek 2025. január 21.
- A nyugdíj vásárlása nem új fogalom, mégis kevesen tudnak róla 2024. szeptember 17.
- Ügyfélkapu helyett Ügyfélkapu+ vagy Digitális Állampolgárság Program 2024. december 27.
2025. február 4.
Munkácsy-díjas festőművész kiállítása Szentendrén
2025. február 4.
Megújult a Bajcsy-Zsilinszky Kórház kardiológiai osztálya
2025. február 4.
Február 4. – A rák elleni küzdelem világnapja
2025. február 3.
Februári árengedmény a gyógyfürdőkben
2025. február 3.