A csúszós utak miatt megugorhat a betegszám a traumatológián
Drasztikusan megnövekszik az ellátottak száma ónos eső, jeges, havas, csúszós utak esetén a Semmelweis Egyetem Traumatológiai Klinikáján.
Ilyenkor akár ötven százalékkal is több beteget látnak el az orvosok, mint egy normál, csapadékmentes téli napon. A betegek leginkább végtagsérülésekkel, törésekkel vagy ficamokkal érkeznek a klinikára, az idősebb korosztálynál a csontritkulás miatt azonban súlyosabb váll- vagy csípőtáji sérülések is előfordulhatnak. Éppen ezért ilyen időben csak az induljon útnak, akinek feltétlenül muszáj – figyelmeztet a klinika igazgatója.
„Összességében a szezonális ingadozás tíz-húsz százalék körüli a téli időszakban az év többi részéhez képest, vagyis átlagosan ennyivel több sérültet látunk el a klinikán a tavaszi, nyári, őszi időszakkal összehasonlítva. Ha azonban ónos eső miatt csúszóssá válnak az utak, lényegesen megnő az ellátásra szoruló sérültek száma, és a növekedés akár a negyven-ötven százalékot is elérheti” – mondja dr. Bodzay Tamás, a Semmelweis Egyetem Traumatológiai Klinika igazgatója.
„Ilyenkor jellemzőek az elesések, csonttörések, vagyis a kis energiájú erőbehatásra bekövetkező végtagkárosodások. Az idősebbek a csontritkulás miatt másfajta töréseket szenvednek el, mint a jó csontállománnyal rendelkező fiatalok és középkorúak. Fiatalabbaknál zömében csukló- és bokatáji, illetve lábszársérülések fordulnak elő, míg időskorban inkább váll-, csukló- és csípőtájéki sérülésekkel vagy szeméremcsont-törésekkel találkozunk. Az esetek súlyossága a beteg általános állapotától is függ
– mondja a traumatológus.
Átlagosan száz páciensből tíz-tizenkettő szorul kórházi kezelésre, a többiek járóbetegként elláthatók, illetve a törések gipszeléssel rögzíthetők – ismereti a klinikaigazgató. Hozzáteszi, hogy a közlekedési balesetek száma is megnő ilyenkor, ezek ugyanakkor nagy energiájú erőbehatás következtében történnek, éppen ezért okozhatnak életveszélyes sérüléskombinációkat is.
Fontos tudni, hogy alsó végtagi sebesüléseknél, akár gipszrögzítés történik, akár műtéti ellátásra szorul a beteg, véralvadásgátló kezelés is szükségessé válik.
Tanácsok csúszós utak esetén:
- A legjobb megelőzés, hogy akinek nem feltétlenül szükséges, az nem közlekedik csúszós, jeges utakon.
- Ha mindenképpen szükséges elmenni otthonról, akkor induljunk el időben, hogy az időjárási viszonyoknak megfelelően, nyugodtan tudjunk közlekedni.
- Tervezzük meg az útvonalat és gondoljuk át, hogy idősebb hozzátartozóink hogyan tudják elkerülni a csúszósabb lépcsőket, útszakaszokat.
- Ha tehetjük, ilyenkor idősebb rokonainkat, szomszédainkat segítsük a napi bevásárlás, ügyintézés (pl. posta) kapcsán.
- A közúti közlekedés során fokozottan tartsuk be a közlekedési szabályokat és a sebességkorlátozást, használjunk téli gumit, láthatósági mellényt és az évszaknak megfelelő közlekedési eszközt.
Forrás: semmelweis.hu
- Már több mint 700 ezer felhasználója van a Gondosóra programnak 2024. október 27.
- Általános gyógyszerészi tanácsok cukorbetegeknek 2024. november 18.
- Ingyenes nyugdíj-előtakarékossági számla az Államkincstártól! 2024. szeptember 17.
- Dr. Hankó Zoltán: A lényeg, hogy minél több segítséget tudjunk nyújtani a betegeinknek 2025. január 21.
- A nyugdíj vásárlása nem új fogalom, mégis kevesen tudnak róla 2024. szeptember 17.
- Ügyfélkapu helyett Ügyfélkapu+ vagy Digitális Állampolgárság Program 2024. december 27.
2025. február 5.
Nyugdíjasok is jelentkezhetnek az otthonfelújítási programra
2025. február 5.
Az igazán boldog nyugdíjasok esti szokásai
2025. február 4.
Munkácsy-díjas festőművész kiállítása Szentendrén
2025. február 4.
Megújult a Bajcsy-Zsilinszky Kórház kardiológiai osztálya
2025. február 4.
Február 4. – A rák elleni küzdelem világnapja
2025. február 3.