A gyógyszertár: közösségi tér és egészségügyi találkozóhely

A hivatalos országos megnyitót Budapesten, az Arany Páva Gyógyszertárban rendezte a Magyar Gyógyszerészi Kamara.
Dr. Szendrényi Dániel, a Magyar Gyógyszerészi Kamara Budapesti Szervezetének elnöke és az Arany Páva Gyógyszertár tulajdonosa köszöntötte az előadókat, a meghívottakat és az érdeklődőket a XX. Országos Patikanapon, azon a napon, amely már a gyógyszerészek egyik legfontosabb társadalmi eseményévé vált. Az idei esemény mottója: „A gyógyszertár legyen népegészségügyi találkozóhely.”
A budapesti elnök szerint ez nemcsak egy esemény, hanem egy erős üzenet a társadalom felé.
A gyógyszerész mindig jelen van, elérhető és aktívan hozzájárul az egészségmegőrzéshez
A gyógyszertár pont olyan egészségügyi intézmény, ahol fókuszpontban lehet a prevenció, mivel nagy számban keresik fel a patikákat az egészséges emberek is, egészségük megőrzése érdekében.
A felvilágosító tevékenységen túl új lehetőségekkel is bővül a gyógyszerészi tevékenység
Ennek érdekében a következő időszakban jó lehetőségek lesznek az előrelépésre. Új gyógyszerészi kompetenciák kialakítása körvonalazódik a Magyar Gyógyszerészi Kamara és a szaktárca együttműködésének köszönhetően. Krónikus betegségek gyógyszereinél, sürgős esetben, (vis maior helyzetben) a gyógyszerész kiadhat egy hónapi adagot a vényköteles gyógyszerből akkor is, ha a betegnek erre nincs receptje. Ez nagy könnyebbség a betegek részére. Utána persze újbóli orvosi receptfelírásra lesz szükség, de az adott helyzet ezzel a rendelkezéssel mindenki számára könnyebb lesz.
Az államtitkár véleménye szerint a dohányzásról való leszoktatásban is nagyobb szerepet tudnak majd vállalni a gyógyszerészek. A legtöbb egészségügyi szakember-beteg találkozó a patikában valósul meg. Tehát jogos a felvetés, hogy ilyen fontos népegészségügyi területen bekapcsolódhassanak a gyógyszerészek a betegedukációs folyamatba. Az államtitkár hangsúlyozta, hogy őszintén reméli a közös gondolkodás eredményeképpen kialakítható megoldásokat, amelyben a patika összekötő láncszemmé tud válni a betegellátás és az egészségmegőrzés, a gyógyítás és a megelőzés, az állami és a személyes felelősségvállalás között. Dr. Fang Simon, a Magyar Gyógyszerészi Kamara alelnöke is a mottó értelmezésére tért ki, mivel a Patikanap célja mindig is az volt, hogy a lakosság ismerje meg a gyógyszerészi hivatást, a gyógyszerészek felelősségteljes munkáját.
A gyógyszertár nevére utalva a páva a kegyelem, a szépség, a megújulás szimbóluma. Így az alelnök is azt kívánta, hogy a gyógyszerészi hivatás mindig képes legyen a megújulásra. A gyógyszerészek felelősségteljes munkája nélkül nincs esély az egészségügyi értéklánc optimális egyensúlyának elérésére.
A gyógyszertár akkor lehet kellő értékű, népegészségügyi találkozóhely, ha a betegek bizalommal fordulnak a szakemberekhez a kérdéseikkel. Ez egy igen nagy érték, hogy van kitől kérdezni, és van, aki válaszol.
Dr. El Koulali Zakariás országos tiszti főgyógyszerész először köszöntötte a gyógyszertár alapítóját, dr. Szendrényi Lajost, akinél elkezdte pályafutását 2005-ben, aki beoltotta a gyógyszerészi hivatás szeretetével. Majd rátért a Patikanap ismertetésére, hogy ilyenkor közösen ünnepeljük szakmánkat, küldetésünket és kapcsolatunkat azokkal, akikért dolgozunk, a páciensekkel. Ez a nap az évek során már több lett, mint egy szakmai program, nyílt nappá vált a társadalom felé. Lehetővé vált, úgymond, hogy a betegek beléphessenek a gyógyszertárba, és átvitt értelemben a gyógyszerésztársadalom szívébe is. Megérthessék, mit jelent az a felelősség, ami nap mint nap a gyógyszerészek vállát nyomja, és meglássák az elhivatottságot, amellyel segíteni akarnak.
Ő is nagyon fontosnak és időszerűnek találta a mottót, mivel a gyógyszertár nem csupán gyógyszerkiadó hely. Több annál, tudásközpont, tanácsadó pont, elérhető egészségügyi szolgáltatóegység. A hely, ahol prevenció, adherencia és edukáció kéz a kézben járnak. Ahol nemcsak recepteket lehet kiváltani, hanem életminőséget is lehet javítani. Ez a nap azért is fontos, hogy emlékeztessen, a gyógyszerészek nélkül nincs hatékony egészségügy, és népegészségügy sem.
A gyógyszertárak elérhetőek. A gyógyszerész ott van a frontvonalban.
Egyre többen mennek a patikába tanácsért és nem csupán tablettáért. És a gyógyszerészek ott vannak tudással, figyelemmel, emberséggel. Ezzel nemcsak gyógyszert adnak, hanem biztonságot is.
Dr. Tábi Tamás, a Magyar Gyógyszerésztudományi Társaság főtitkára is örömmel üdvözölte a mottót, hisz a társaság kiemelt célja a gyógyszerészi kompetenciák bővítése, a szakmai szolgáltatások bővítése, hisz a gyógyszerészek szaktudása erre feljogosítja őket. Így hatékonyabban tudnak részt venni a betegek gyógyulásán kívül az egészségmegőrzésben is. Mint az egyetemi oktatásban is részt vevő szakember, bizton állíthatja, hogy a gyógyszerészek képzettsége, tudása biztos alapot teremt arra, hogy megfelelően segítsék a betegeket.
Dr. Pinke Ildikó, a Magyar Orvosi Kamara titkára szerint kollégákként egy a cél, közösen dolgozni azon, hogy megfelelően ki legyenek szolgálva a páciensek. Kijelentette, hogy hisz a szinergiában és abban, hogy eredményesen együtt lehet dolgozni.
Ő is úgy érzi, hogy sokkal magasabb kompetenciával rendelkeznek a gyógyszerészek, mint ami eddig megmutatkozott, mint amit eddig kihasznált a szakma. Véleménye szerint is a páciensek először a patikába mennek, majd csak utána az orvoshoz. Ezt szakmailag még inkább ki lehetne használni.
Havasi Gábor, Budapest főváros egészségügyi tanácsnoka kitért a nem túl kedvező egészségügyi mutatókra, ezért minden városvédő intézkedésükkel próbálnak ezen mutatók javítására törekedni. Balesetmegelőző programot, egészséges utca programot, CTés MR-várólista-csökkentési programot indítottak el. Ezek mentén keresik a partnerséget, mert csak így lehet, összefogással a mutatókon változtatni.
Jámbor András, a körzet parlamenti képviselője kifejezte örömét, hogy erre a területre esett a választás az országos megnyitó rendezésében. Az állam többféle módon próbálja elérni a polgári értékek megvalósítását.
Egyrészt időben átörökíteni a tudást, a vagyont, másrészt segíteni minél több embernek fölfelé jutni ebben a helyzetben. A patika egy nagyon jó példa, hogy ez miként valósítható meg. A hivatással, a szakmai tudással együtt továbbörökölve érkezik a vagyon is, ebből alakul ki egy polgári életmód, ami biztos bástyája tud lenni a magyar gazdaságnak, és hivatásként lehet végezni ezt a tevékenységet.
Ez az egészségügyi intézmény segít az embereknek, hogy aktívan tudják minél hosszabban eltölteni az életüket
Ezzel is hozzájárulva a polgári Magyarország elképzelt ideájához. A patikák legyenek erős bástyái a magyar gazdaságnak és a magyar társadalomnak.
Kovács András kerületi alpolgármester szerint a gyógyszerész egyfajta bűvész, akihez már akkor is fordulhatunk, amikor még nem tudjuk pontosan, hogy mi a baj, de érezzük, hogy valami nincs teljesen rendben. A gyógyszerészek idejében segítenek, észreveszik, amiből baj lehet, terelik a beteget a megfelelő irányba, és manapság, amikor az információtúltengés nehezíti az eligazodást, jó tudni, hogy van kihez fordulni. A gyógyszertár a közösség, a város szerves része, ahol figyelmet, tanácsot, törődést kaphat az ember.
A gyógyszerész ilyen szempontból nemcsak szakember, hanem bizalmi partner is.
Dankovics Gergely, a Magyarország átfogó egészségvédelmi szűrőprogramja programigazgatója elmondta, hogy már a 16. Patikanap az idei, amit a Magyar Gyógyszerészi Kamarával közösen hajtanak végre. 2010-ben hívták életre a szűrőprogramot, 76 szakmai szervezet összefogásával, a Miniszterelnöki Kabinetiroda kiemelt támogatásával. A mai helyszín a 2915. helyszín.
Több mint 820 000 magyar állampolgár vett már részt a programokon több mint 10 millió vizsgálattal
Közel 20 ezer szakember összehangolt munkája eredményeképpen valósult meg ez a kezdeményezés. 50-féle átfogó vizsgálatra van lehetőség a lakosság számára, évi 200 helyszínen, és már több mint 180 000 gyermek vett részt az egészségügyi felvilágosításokon.
A házigazda, dr. Szendrényi Dániel megköszönte az előadóknak a hozzászólásaikat, s a betegeknek hasznos Patikanapot kívánt.
Forrás: patikamagazin.hu
- „Minket, nyugdíjasokat Magyarországon megbecsülnek!”
- Futár hozza házhoz a legújabb csalást
- A postán is átvehető lesz az élelmiszer-utalvány, ha a kézbesítés sikertelen
- Egyszeri támogatás a nyugdíjasok gyógyszerköltségeire
- Nagy veszélynek van kitéve, aki több gyógyszert szed
- Mit tehetnek a visszeresek a kánikulában?
2025. július 24.
A legmagasabb fokozatú hőségriasztás lépett életbe!
2025. július 24.
Új pályázati források Nógrádban a TOP Plusz keretében
2025. július 24.
A skizofrénia kialakulását vizsgálják
2025. július 24.
Követhető-e az Okostányér pajzsmirigy-diéta esetén?
2025. július 23.