Munkavállalás nyugdíjasként 2025-ben

Megosztás:

A nyugdíj mellett bármilyen jogviszonyban végzett munkavégzés idén is járulékmentes.

Ez egészen pontosan annyit jelent, hogy nem kell fizetni 18,5 százalékos társadalombiztosítási járulékot és a 13 százalékos szociális hozzájárulási adót. Viszont így a nyugdíj melletti munkavégzés nem jogosít nyugdíjnövelésre.

Az ismert kedvezmények miatt (tb-járulék és a szociális hozzájárulási adó mentesség) a munkáltatók továbbra is szívesen alkalmaznak nyugdíjas dolgozókat. A nyugdíj melletti munkavégzés a közalkalmazotti és a közszférában folytatott keresőtevékenységnél 2025-ben is az az érvényes szabály, hogy szünetel a nyugdíj a közszférás jogviszonyi ellátás alatt.

Ez alól kivétel a szociális, a gyermekvédelmi, a gyermekellátási, a köznevelési vagy szakképzési területeken végzett munka, az ezen területeken dolgozókra nem vonatkozik a nyugdíj szüneteltetése munka mellett sem.

Emiatt több szakértő is úgy véli, a hagyományos értelemben vett nyugdíjkorhatár „eltűnik” majd a jövőben, hiszen több ok miatt is tovább dolgozhatnak a nyugdíjasok, mint az eddigi években. Történik ez egyrészt azért, mivel sokkal több rugalmas munkalehetőség lesz elérhető, ennek köszönhetően pedig, ha szeretnének, tovább dolgozhatnak az emberek, másfelől egyre egészségesebben élnek az emberek, ezért majd tovább élnek, ez pedig újabb kihívást támaszt majd a biztosítókkal szemben.

Aki ragaszkodik a nyugdíjhoz…

Minimumfeltétel a teljes öregségi nyugdíj megállapításához, hogy a ledolgozott idő legalább 20 év legyen. Ha ez valamilyen ok miatt nem teljesül, de az öregségi nyugdíjkorhatárt elérve a kérelmező rendelkezik minimum 15 év szolgálati idővel, akkor öregségi résznyugdíjat igényelhet. Fontos kitétel továbbá a nyugdíj kérelmezésekor, hogy a nyugdíjmegállapítás időpontjában az igénylő személy nem lehet biztosított, vagyis nem állhat semmilyen munkaviszonyban, sem belföldön, sem pedig külföldön – olvasható a Magyar Államkincstár honlapján.

A nyugdíj mellett jól jön bármilyen kiegészítő jövedelem, így az időben elkezdett nyugdíj előtti öngondoskodás lehetőségei között érdemes megemlíteni az adókedvezményekkel is támogatott önkéntes nyugdíjpénztárat, valamint a nyugdíjbiztosítást is, amely az előbbinél rugalmasabb megtakarítási forma, ellenben az állam szintén több kedvezménnyel is támogatja.

Forrás: teol.hu

Megosztás:

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük