Közös költség és lépcsőházi legendák

Megosztás:
Forrás: Pixabay

Sokan nem is sejtik, hogy vannak olyan élethelyzetek, amikor egyáltalán nem kell fizetni a társasházi kiadásokat. A közös költség alól ugyanis bizonyos esetekben teljes mentesség is járhat, persze csak akkor, ha minden szabályt betartunk.

A közös költség fizetése a társasházi lét alapvető része, hiszen ebből fedezik a közös terek karbantartását, a világítást, a takarítást, a szemétszállítást és sok esetben a felújítási alapot is. Mégis előfordulhatnak olyan kivételes szituációk, amikor a tulajdonos – vagy az ingatlant használó személy – jogszerűen mentesülhet e teher alól.

Nincs ott senki, nincs közös költség

Elutazik hosszabb időre külföldre? Miért fizetne ilyenkor ugyanannyit, mint a szomszéd, aki reggeltől estig járatja a liftet? Jó hír: ha a társasházi közgyűlés kétharmados többséggel kimondja, bizony megúszhatja a közös költséget. Persze csak akkor, ha a lakást vagy a pincét tényleg senki sem használja.

Ez a szabály a legritkább, ám annál drámaibb. Ha tűz, vagy mondjuk csőtörés után műszaki szakvélemény igazolja, hogy az ingatlan életveszélyes állapotba került, kérheti a teljes felmentést. Fontos, hogy nem elég egy mobilos fotó a lehullott vakolatról, hivatalos szakértői papír nélkül a közös képviselő csak legyint, és a csekk már repül is a postaládába.

Nyugdíj mellett nem bírom fizetni

Sokak számára ez az egyetlen menekülőút. Több önkormányzati házban szociális alapon kérhet halasztást, részletfizetést vagy akár részleges elengedést. A bizottság ilyenkor a jövedelmi papíroktól kezdve a gyógyszerköltség-igazolásig mindent átböngész, de ha rábólintanak, könnyebb lesz a hónap végi kasszazárás. És ne feledje: a „szociális” nem feltétlenül csak a nyugdíjasokat jelenti. Egy hirtelen munkahelyvesztés vagy tartós betegség is belépőt adhat a könnyítés klubjába.

Jogellenes? Akkor egy fillért sem fizetek

Ha a közgyűlés nem volt határozatképes, vagy jegyzőkönyv híján senki sem tudja, miről szavaztak, a közös költség-összeg megtámadható. Ilyenkor perelnie kell, de a bíróság ideiglenesen felfüggesztheti a fizetést. De ne örüljön azonban túl korán, ha végül elbukja a pert, kamatos kamattal kell pótolnia minden elmaradt forintot.

Kié lesz ez a lakás?

Öröklési vita, végrehajtás, válás. Ha a bíróság még keresi a jogos gazdát, könnyen előfordul, hogy senki sem akarja magára húzni a közös költséget. Ilyenkor a társasház gyakran kivár. Tudják, hogy a végső tulajdonosra ráterhelhetik az egész elmaradást jelzálog formájában. Ideiglenes nyugalom tehát van, de a számláló titokban ketyeg.

Figyelmeztetés: a közös költség nem játék

A szakértők egyetértenek: a közös költség alól csak akkor bújjon ki, ha minden papírja betonbiztos! Különben könnyen a végrehajtó csöngethet. A büntetőkamat, a perköltség, a ráterhelt jelzálog mind-mind tíz- vagy százezrekkel növelheti a tartozást.

Ha már összegyűlt egy nagyobb tartozás és átmenetileg gond van, inkább vegyen fel kisebb fogyasztási hitelt, minthogy csúszásba kerüljön a közös költséggel. Egy gyors hitel kamata sokszor olcsóbb, mint a végrehajtási költség és a felhalmozott büntetőkamat együtt  – tanácsolják a szakemberek.

Fontos tudni, hogy a közös költség alóli mentesség csak dokumentált, indokolt esetekben érvényesíthető. A közös képviselő jogosult behajtani a tartozást, és akár jelzálogot is tehet az ingatlanra.

Forrás: nool.hu

Megosztás:

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük